Инспиративна и поучна листа на совети

Во 1933 година, познатиот автор Френсис Скот Фицџералд ѝ предал писмо на својата ќерка Скоти, во кое биле набројани работи за кои треба да биде загрижена, работи за кои не треба да се загрижува и најважно, работи за кои треба да размисли.

Инспиративна и поучна листа на совети

Работи за кои треба да се грижиш:

 • Треба да се грижиш за храброста.
 • Треба да се грижиш за чистотата.
 • Треба да се грижиш за ефикасноста.
 • Треба да се грижиш за трудољубивоста.

Работи за кои не треба да се грижиш:

 • Не треба да се грижиш за тоа што мислат другите.
 • Не треба да се грижиш за куклите.
 • Не треба да се грижиш за минатото.
 • Не треба да се грижиш за иднината.
 • Не треба да се грижиш за растењето.
 • Не треба да се грижиш за оние кои напредуваат пред тебе.
 • Не треба да се грижиш за победата.
 • Не треба да се грижиш за неуспехот, освен ако не е резултат на твоја грешка.
 • Не треба да се грижиш за комарците.
 • Не треба да се грижиш за инсектите.
 • Не треба да се грижиш за родителите.
 • Не треба да се грижиш за момчињата.
 • Не треба да се грижиш за разочарувањата.
 • Не треба да се грижиш за забавите.
 • Не треба да се грижиш за задоволствата.

Работи за кои треба да размислиш:

 • Која е мојата цел во животот?
 • Колку сум добра во споредба со моите врсници во врска со:
  • Образованието
  • Дали ги разбирам луѓето и дали можам да воспоставам добар и пријателски однос со нив?
  • Дали се грижам за моето тело или го запоставувам моето здравје?

Со најголема љубов,
Тато

Навистина прекрасна листа на совети што еден татко може да ѝ ја даде на својата ќерка. Истовремено, советите нè наведуваат на размислување и нè потсетуваат да застанеме барем за момент и да размислиме што е она што ни е најважно во нашиот живот.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот

Поврзани содржини

 1. Мона Reply

  Добри совети. Убаво кажано, кратко и јасно, а со долабоки мисли. 🙂

Остави коментар