Домашни кифлички со сирење и шунка: Одличен појадок за викенд!

Домашни кифлички со сирење и шунка: Одличен појадок за викенд!

Испробајте го овој едноставен рецепт за кифлички во кои ќе уживате и додека ги печете и додека ги јадете.

Домашни кифлички со сирење и шунка: Одличен појадок за викенд!

Потребни состојки:

 • 1 кг мазно брашно
 • 1 свеж квасец
 • 200 мл топло млеко
 • Сол
 • Масло
 • 400 мл вода

Потребни состојки за филот:

 • 150 грама шунка
 • 150 грама сирење

Начин на подготовка:

 1. Во топлото млеко разматете го квасецот и оставете го да се подига околу половина час.
 2. Во брашното додајте сол, масло и квасецот.
 3. Со водата замесете меко тесто.
 4. Оставете го да се подига на топло уште еден час.
 5. Тестото поделете го на 5 топчиња со иста големина, растегнете ги и потоа секој дел исечете го на 4 триаголници.
 6. Во секој триаголник ставете по малку рендано сирење (или кашкавал) и шунка и завиткајте.
 7. Ставете ги кифличките во тава обложена со хартија за печење и одозгора премачкајте ги со жолчка.
 8. По желба, посипете им сусам или ким.
 9. Печете ги 20 минути на 180 степени Целзиусови.

Еве уште една идеја за појадок: Бурито со јајца и зеленчук кое е добро и за слабеење.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар