Чоколаден неодолив ролат

Чоколаден неодолив ролат

Доколку ви се пријаде благо, ова е вистинскиот десерт за вас…Чоколаден неодолив ролатПотребни состојки:


  • 500 г мелени бисквити
  • 250 г шеќер во прав
  • 100 г горко чоколадо, рендано
  • 150 г маргарин
  • 200 г кокос
  • 1 шолја млеко

Начин на подготовка:

Загрејте го млекото и ставете половина од шеќерот во него да се растопи. Потоа додадете ги мелените бисквити и чоколадото. Постелете едно парче алуминиумска фолија и распоредете ја смесата рамномерно врз неа.

Маргаринот изматете го со останатата половина од шеќерот додека не добиете пенеста смеса. Потоа во смесата додадете го кокосот и сипете ја врз тестото. Замотајте го тестото како ролат и оставете го во фрижидер да се олади.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар