Брз рецепт за ручек полн со протеини што се подготвува за само пет минути

Брз рецепт за ручек полн со протеини што се подготвува за само пет минути

Во текот на летото обожаваме брзи рецепти за ручек или вечера кои го освежуваат организмот и не бараат вклучување на шпоретот. Важно е да изберете рецепт со висока содржина на протеини и здрави масти што го заситуваат организмот и му ги обезбедуваат важните хранливи материи.

Брз рецепт за ручек полн со протеини што се подготвува за само пет минути

Потребни состојки:

  • 1 голема конзерва туна
  • 1 краставица со средна големина
  • 1 авокадо
  • ¼ црвен кромид
  • 1 лажица свежо исцеден сок од лимон
  • сол и бибер по желба
  • свежи листови магдонос

Начин на подготовка:

1. Исцедете го маслото од туната.

2. Исчистете ја краставицата и исечете ја на помали коцки.

3. Излупете го кромидот и исечете го на тенки ленти или коцки.

4. Отстранете ја коската од авокадото, излупете го и исечете го на помали парчиња.

5. Во еден сад измешајте ги сите состојки, додајте ситно сечкан магдонос, сок од лимон, сол и бибер.

6. Послужете веднаш со гарнир по желба. Добар апетит!

Погледнете како да направите протеинска салата со никулци од наут.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар