Брз рецепт за фахитас

Најверојатно веќе го имате својот рецепт за фахитас, но ние инсистираме да го пробате и овој, бидејќи сме сигурно дека ќе го обожавате!

Брз рецепт за фахитас

Потреби состојки за 2 лица:

 • 400 г пилешки гради
 • 1/2 зелена пиперка
 • 1/2 црвена пиперка
 • 1 жолта пиперка
 • малку рендано сирење
 • неколку листови зелена салата
 • 100 г крем сирење
 • мајонез
 • маслиново масло
 • 1 кисело млеко
 • 3 до 4 чери домати
 • малку кромид и лук
 • мексикански зачини
 • тортиљи

Начин на подготовка:

За полнежот:

Исечете ги пилешките гради на ленти и ставете ги во неколку зачини и неколку капки маслиново масло. Оставете ги 20 минути. Исечете го кромидот на малку поголеми, но не премногу големи парчиња. Загрејте го маслото во тава, ставете го кромидот а потоа и месото. Потоа додајте ги пиперките. Додадете уште малку од залините. Откако ќе завршите, исечкајте ги доматите на мали парчиња и додадете ги. Исечете ја и зелена салата на ленти.

За сосот:

Во зависност од саканата текстура комбинирајте ја количината на состојки. Ставете 100 г од крем сирењето, две лажици мајонез, лук во прав, сол и бибер.

Редење:

Прво распоредете ги тортиљите со сосот, па врз нив ставете го филот и потоа додајте го ренданото сирење и зелената салата. Завиткајте.

Погледнете го овој рецепт како да направите домашен сладолед од малини.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, книгите на Стивен Кинг, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар