Брз колач: Без готвење и печење, готов за 15 минути

Брз колач: Без готвење и печење, готов за 15 минути

Овој брз колач е идеален за подготовка кога немате многу време.

Брз колач: Без готвење и печење, готов за 15 минути

Потребни состојки:

За долниот слој:

 • 300 грама бисквити со какао
 • 100 грама растопен маргарин
 • 100 милилитри млеко

За средниот дел:

 • 200 грама крем сирење
 • 50 грама шеќер во прав
 • 200 милилитри слатка павлака

За чоколадниот дел:

 • 2 ќесички (120 грама) чоколаден пудинг што не се готви
 • 500 милилитри млеко

За декорација:

 • 200 милилитри слатка павлака или шлаг
 • рендано бело и темно чоколадо
 • чоколадни топчиња

Начин на подготовка:

Додајте го растопениот маргарин во мелените бисквити и добро измешајте. Потоа, додајте го млекото и повторно измешајте добро. Ставете ја смесата за долниот слој во плех со димензии 30х20 цм или приближно и притиснете со лажица.

Кога ќе го притиснете кексот со лажица, веднаш направете го средниот слој. Измешајте го крем сирењето со шеќерот во прав. Изматете ја слатката павлака одделно, а потоа измешајте ги крем сирењето и слатката павлака. Премачкајте ја добиената смеса на кексот.

Веднаш потоа направете го чоколадниот дел. Измешајте ги пудингот во прав и млекото и изматете. Ставете малку пудинг насекаде и размачкајте ја смесата рамномерно.

За декорација, изматете го шлагот или слатката павлака, па распоредете го преку пудингот, а потоа посипете со рендано чоколадо. Можете да ја промените декорацијата по желба.

Погледнете како да направите кремаста торта со банани – десерт што ќе ве освои по првиот залак.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар