Ароматичен помфрит подготвен на здрав начин

Сите ние на некој начин сме љубители на вкусниот помфрит. Но, знаеме и дека тој не спаѓа во здравата исхрана. Сепак, нема потреба да го пржите помфритот со многу масло за да биде вкусен и сочен. Можете да го подготвите во рерна на многу поздрав начин. Погледнете како.

Ароматичен помфрит подготвен на здрав начин

Потребни состојки:

 • 1 килограм компири
 • 60 милилитри маслиново масло
 • 3-4 чешниња ситно исечкан лук
 • Коцка за супа
 • Сол и бибер по желба
 • 60 милилитри лимонов сок
 • Свеж ситно исечкан млад лук

Начин на подготовка:

 • Загрејте ја рерната на 200 степени.
 • Компирите излупете ги, исплакнете ги и исечете ги како помфрит.
 • Во сад ставете ги сите состојки за маринада, освен коцката за супа, и добро промешајте.
 • Компирите ставете ги во огноотпорен сад, прелијте ги со маринадата и печете ги 10 минути.
 • Во меѓувреме измешајте ја коцката супа во малку вода. Извадете ги компирите и прелијте ги со супата.
 • Вратете го садот во рерната и печете уште 20 минути.

Уживајте во вкусниот и здрав помфрит!

Пробајте го и овој рецепт за крцкави и вкусни компирчиња.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


Please enter an Access Token on the Instagram Feed plugin Settings page.

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар