Ако ви здодеа греаното вино, пробајте греан џин!

Ако ви здодеа греаното вино, пробајте греан џин!

Овој рецепт особено ќе им се допадне на љубителите на џин и тоник, но и на оние кои внимаваат на својата исхрана. Во овој греан џин нема шеќер, но сè е засладено со мед и супер зачини.

Ако ви здодеа греаното вино, пробајте греан џин!

Потребни состојки:

  • 25 милилитри џин
  • 200 милилитри сок од јаболко
  • лажичка мед, цимет, каранфилче, ѓумбир, анасон…

Начин на подоготвка:

  1. Загрејте го сокот од јаболко со лажичка мед и додадете зачини. Кога зоврие, изгаснете го пламенот.
  2. Истурете 25 милилитри од вашиот омилен џин во оваа мешавина.
  3. Ако имате јаболко, исечете го на кругчиња и додадете неколку парчиња и послужете додека е жешко. Додадете лимон за украсување!

Погледнете го овој „магичен“ рецепт за чизкејк со совршени слоеви.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар