Акни во менопауза: Како да ги третирате?

Акни во менопауза: Како да ги третирате?

Кога помислувате на акни, најчесто ви доаѓаат на ум тинејџерите, сепак, изгледа дека може да направат изненадување повторно подоцна во животот. Хормоналните акни се знак на менопауза, која започнува да се населува на возраст од 45 до 55 години и доаѓа со еден куп други непријатни симптоми. Од топлотни удари до ноќно потење, промени во расположението, па се до треска – ова се само неколку од работите што ги доживуваат жените подоцна во животот.

Акни во менопауза: Како да ги третирате?

Додека менопаузата е процес на завршување на менструацијата засекогаш, тоа исто така значи дека вашето тело произведува помалку естроген, а тоа може да влијае на вашата кожа. Дерматологот Кара Мекдоналд вели дека акните во менопаузата веројатно се должат на пад на нивото на естроген и/или зголемување на нашите „машки“ хормони познати како андрогени, како што е тестостеронот.

Други проблеми како стрес, недостаток на сон или вежбање и какви било исцрпувачки начини на живот или промени во исхраната, исто така, може да предизвикаат разгорување на акните. Но, не се сите вести лоѓи! Постојат работи што можете да ги направите за да ги третирате.

Како да ги забележите?

Додека тинејџерските акни се појавуваат во Т-зоната (чело, нос и брада) на мрсно лице, хормоналните акни се повеќе поврзани со сува кожа и се појавуваат на долниот дел од лицето, вклучувајќи ја линијата на вратот и вилицата.

Како да ги третирате?

Земајќи предвид колку се различни акните кај младите и постарите жени, не е изненадување што производите за нега на акни не ги третираат истовремено и двете. Всушност, повеќето производи се формулирани за само тинејџерски акни.

Поради ова, дерматолозите советуваат да не се користат производи за акни, бидејќи кожата во менопауза нема да може да толерира сурови третмани.

Наместо тоа, користете нежен навлажнувачки крем и нешто што може да ги прочисти порите без да ја исуши кожата. Побарајте серуми за лице со состојки како салицилна киселина, бета-липохидроксиацид (БХА) или витамин Б3.

Одржувањето здрав начин на живот со добра диета, редовно вежбање и многу сон, исто така, може да помогне.

Погледнете ги овие 8 техники за масирање што ја ублажуваат главоболката.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар