Градот на студентите: Шарен и живописен град за кој сигурно немате слушнато

Помеѓу Порто и Лисабон се наоѓа мало гратче што го пропуштаат многу туристи во Португалија! Но, тоа се промени во последните децении и поранешниот главен град на кралството добива се поголемо значење на туристичката мапа на земјата.

Иако го изгуби своето политичко значење уште од средниот век, се здоби со нешто друго, а некои ќе речат – уште подобро. Добредојдовте во прекрасната Коимбра!

Градот на студентите: Шарен и живописен град за кој сигурно немате слушнато

Додека голем дел од Европа беше во мрак за време на средниот век, Коимбра прерасна во важен културен центар. На крајот на 13 век, во него е основан универзитет и засекогаш му се додава етикетата на градот на студентите. Денес се нарекува и Луситанијанска Атина. Денес, 70 различни националности живеат во Коимбра, пред се благодарение на студентската популација. Дури 10 проценти од студентите се странци.

Секоја година има две поголеми и неколку помали студентски прослави. Марширајќи по улиците со музика и правејќи бучава со што и да стигнат на рака, новите студенти носат носии и се „крштеваат“ во градската река, а без влакна на јазиците ги делат своите смешни и остри пораки до професорите и политичарите. Зградите што обично се идентификуваат со „студентски домови“ (ова се традиционални згради во населените места во кои живеат студенти) се нарекуваат Републикас де Коимбра и лесно ќе ги препознаете.

Градот на студентите: Шарен и живописен град за кој сигурно немате слушнато

Нивните стари фасади ги оживуваат шарени мурали, а транспаренти со политички пораки често висат од прозорците. Оваа „република“ честопати се идентификува со либерални, прогресивни идеи и младешки, космополитски дух. Младешката енергија роди дури и посебен жанр на позната музика фадо: тука таа се нарекува Коимбра фадо и изведувачите честопати се облечени во студентски униформи. Затоа понекогаш се нарекува и „студентски фадо“.

Коимбра го зачувува своето минато, од римските остатоци преку средновековните утврдувања кои го бранеа аристократскиот дел на градот, сè до зградите на ренесансата и барокот. Повеќето културни атракции се составени од бројни цркви и базилики кои дефинитивно вреди да се видат барем однадвор, но тука мора да се видат и универзитетите, градскиот музеј и библиотеките.

Палмите, ботаничките градини и климата на сончевите брегови на Атлантскиот Океан, на оддалеченост од само половина час се работи поради кои многу луѓе саакат да го посетуваат овој град.

Во старите згради и тесните улички се сместени мали локални пекари, слаткарници и кафулиња од кои нема да излезете толку лесно, а вечерта ќе најдете раздвижен ноќен живот и културна сцена во градот. Кој знае, може да ве освои толку многу што туристичкото патување ќе се претвори во желба да се вратите на студентските денови. Убаво е да се знае дека градските порти се и онака отворени за вас.

Градот на студентите: Шарен и живописен град за кој сигурно немате слушнато

Градот на студентите: Шарен и живописен град за кој сигурно немате слушнато

Градот на студентите: Шарен и живописен град за кој сигурно немате слушнато

Градот на студентите: Шарен и живописен град за кој сигурно немате слушнато

Градот на студентите: Шарен и живописен град за кој сигурно немате слушнато

Прочитајте и за оваа егзотична дестинација која ги крие најубавите плажи во Португалија.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, книгите на Стивен Кинг, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар