9 трикови за успешна борба против подочниците

9 трикови за успешна борба против подочниците

Не постои ниту една жена што не ги мрази подочниците, особено ако ѝ се силно изразени. Па, ако и вам овие темни кругови околу очите ви се најголемиот кошмар, тогаш дајте им шанса на следниве совети.

1. Избегнувајте сол

Водата се насобира во оние делови од телото каде што има најмногу натриум, па ако јадете премногу солена храна, наутро ќе изгледате отечено, особено околу очите.

2. Заблажете ги симптомите на алергијата

Сезоната на алергиите често предизвикува претерано солзење на очите и оток околу нив. За среќа, сите лекови против алергијата можат лесно да ви помогнат да се изборите со подочниците.

3. Користете ладни облоги

Отечените очи најдобро се смируваат со ладни облоги. Можете да користите кругови свежа краставица, смрзната лажица за лице или пак, ладна вреќичка чај.

4. Отстранувајте ја шминката

Никогаш немојте да заспивате со шминка на лицето! Покрај тоа што го уништувате својот тен, шминката може да предизвика и проблеми со очите како и отечени подочници.

5. Престанете да пушите

Пушењето ја оштетува кожата така што ја суши и помага при предизвикувањето на брчки во областа околу очите.

6. Променете ја позицијата за спиење

Спиете на грб или пак, на стомак? Гравитацијата предизвикува насобирање течности под очите, па ако сакате да го намалите овој проблем, спијте на грб и подигнете ја главата со мала перница.

7. Користете крема за лице

На лицето, особено на пределот околу очите, многу добро му годи некоја крема што содржи ретинол.

8. Избегнувајте да пиете вино

Една чаша вино е многу добра за вашето здравје, но ако претерате, тоа ќе ви предизвика дехидрација. Резултатот е воспалени очи и појава на подочници.

9. Користете коректор

Ако ниту еден од овие совети не ви помага, тогаш најдобриот начин да ги скриете подочниците е ако нанесете коректор, за една нијанса посветол од бојата на вашата кожа. Исто така, нанесете го со тапкање наместо со триење, за најдобар ефект.

Кажете им збогум на темните кругови: Погледнете ги и овие 9 лесни трикови за отстранување на подочниците!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар