8 моќни придобивки од спанаќот: Го одржува вашето срце здраво и го намалува ризикот од дијабетес!

8 моќни придобивки од спанаќот: Го одржува вашето срце здраво и го намалува ризикот од дијабетес!

Овој моќен зелен, лиснат зеленчук е полн со витамини и минерали, а е најпознат по високите нивоа на железо, што се неопходни за целиот имунолошки систем.

8 моќни придобивки од спанаќот: Го одржува вашето срце здраво и го намалува ризикот од дијабетес!

1. Добар е за здравјето на кожата

Тој е полн со антиоксиданси кои ја штитат кожата спречувајќи ги слободните радикали да се врзуваат за нашата кожа и да ни создадат проблеми.

Исто така, богат е со витамини Ц и Е, а познато е дека витаминот Е делува како заштита на кожата од УВ зраците, така што консумацијата на спанаќ штити од сонцето.

Витаминот Ц го поддржува производството на колаген во нашата кожа, го спречува развојот на брчките и ја стимулира еластичноста на кожата.

2. Ги зајакнува мускулите

Овој зеленчук, исто така, содржи голем процент нитрати кои помагаат во изградбата на мускулното ткиво.

Нитратите се одговорни за зголемениот проток на крв и им помагаат на мускулите да работат, а со тоа го помагаат и развојот на мускулните влакна.

3. Го чува срцето

Гликолипидите кои се наоѓаат во овие зелени зеленчуци му помагаат на телото да произведе азот оксид, а оваа молекула предизвикува крвните садови да се шират и со тоа да се намали напрегањето на срцето. Крвта на тој начин циркулира полесно во телото и го намалува крвниот притисок.

4. Го намалува ризикот од дијабетес

Спанаќот содржи и магнезиум, кој го регулира нивото на шеќер во крвта, што е многу важно за да се намали ризикот од дијабетес.

Консумирањето спанаќ обезбедува доволна количина магнезиум во организмот. Една чаша спанаќ на ден содржи 6% од дневниот внес на магнезиум.

5. Овозможува чувство на ситост подолго време

Една чаша од овој зеленчук содржи и 3% од препорачаната дневна доза на влакна. Салатата од спанаќ е идеално јадење ако сакате витка линија затоа што растителните влакна овозможуваат чувство на ситост.

Тие го забавуваат варењето на храната, но важно е да пиете многу вода за да му помогнете на влакната да си ја завршат работата.

6. Може да го намали холестеролот

Лутеинот што се наоѓа во оваа храна, исто така, го спречува високиот холестерол бидејќи му помага да не се задржи и собира во артериите.

7. Го одржува здравјето на очите

Спанаќот ги штити очите од штетните УВ зраци, но и од дегенерација и катаракта на очите.

Двата антиоксиданти кои му помагаат на здравјето на очите се лутеин и зеаксантин и тие го намалуваат оштетувањето на леќите од сонцето.

8. Го подобрува расположението

Покрај тоа што е добар за физичкото здравје, спанаќот има корисен ефект и врз менталното здравје. Како и другите лиснати и зелени зеленчуци и тој се смета за природен антидепресив.

Исхраната која вклучува спанаќ придонесува и за здравјето на мозокот, а магнезиумот помага во спречување на депресијата. Зголемувањето на нивото на магнезиумот нè прави посреќни бидејќи влијае и на нивото на серотонин во крвта.

Можеби сакате да прочитате и за 8-те продукти кои се покорисни за женското здравје од суперхраната.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар