8 продукти кои се покорисни за женското здравје од суперхраната

Некои продукти се покорисни од други – имаат повеќе витамини, минерали и антиоксиданси. Тие се наречени суперхрана и некои од нив се авокадо, чиа семки, лосос, спирулина… Но дали и „обичните“ прехранбени производи како лукот, доматите и кокосот се добри за женското здравје?

1. Лукот е добар за срцето и коските

8 продукти кои се покорисни за женското здравје од суперхраната

6 чешниња лук содржат 17% од препорачаната дневна доза за витамин Б6 и 23% манган. Лукот помага по напорна физичка активност. Покрај тоа, бидејќи нивото на естроген се намалува по менопаузата, коските стануваат послаби. Половина чешне лук е доволно за да се заштитите од остеопороза.

2. Говедско месо за ПМС и анемија

8 продукти кои се покорисни за женското здравје од суперхраната

100 грама говедско место содржи 53% цинк, 40% витамин Б12, 16% железо и 12% витамин Б2 од препорачаната дневна доза. Помага со симптомите на ПМС и го надополнува изгубеното железо во текот на менструацијата. Цинкот е одличен и за вашите нокти и коса.

3. Кељот штити од катаракта и брчки

8 продукти кои се покорисни за женското здравје од суперхраната

70 грама кељ содржи 81% витамин Ц и 137% витамин К од дневната препорачана доза. Жените почесто страдаат од катаракта и глаукома, а кељот е одличен за здравјето на очите. Покрај тоа, витаминот Ц помага во производството на колаген, со тоа забрзувајќи го зараснувањето на раните и ја спречува појавата на брчки.

4. Доматите штитат од изгореници, депресија и рак на дојка

8 продукти кои се покорисни за женското здравје од суперхраната

170 грама домати содржат 47% витамин А, 42% витамин Ц и 11% витамин Б9 од дневната препорачана доза. Витаминот А е важен за косата и кожата, а ликопенот во доматите ја штити кожата од изгореници. Витаминот Б9 го поттикнува растот на клетките и е одличен за бремени жени. Витаминот Б9 исто така штити од депресија и рак на дојката.

Продолжува на следната страница

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар