Често поставувани прашања: Сè што треба да знаете за ботоксот

Често поставувани прашања: Сè што треба да знаете за ботоксот

Во светот на убавината, ботоксот започнал да се користи пред скоро 2 децении, кога офталмологот Џин Картертер, која лекувала страбизам, забележала дека по нанесувањето на ботулински токсин, се измазнуваат брчките околу очите. Оттогаш, инјекциите со ботокс станале вистински „лек против стареење“ за милиони жени кои не сакале да имаат брчки и други „траги од животот“ на нивните лица.

Често поставувани прашања: Сè што треба да знаете за ботоксот

Како да се решат ваквите проблеми кај оние што сакаат да го направат тоа, но се плашат? Постојат многу заблуди што постојат околу инјекциите од ботулински токсин, а ние сме тука да одговориме на најважните прашања што треба да ги знаете.

Дали е ботоксот опасен?

Ботоксот ги плаши многумина, но дозите на овој токсин што се користи за козметички цели се апсолутно безбедни и не предизвикуваат никаква болест. Тоа е еден од лековите против стареење. Неговата работа е да ги следи различните медицински интервенции во однос на изложеноста на телото. Нема потреба да се плашите од ботокс. Нашите лоши навики, стресот дома и на работа, како и штетните влијанија се многу поштетни за нас. Како резултат на терапијата со ботокс, во огледалото го гледаме нашето убаво, подмладено лице и стануваме многу посреќни.

Кога да започнете со вбризгување ботокс?

Параметарот за употреба на ботокс не е возраста, туку присуството на брчки на лицето, а тие можат да се формираат и на возраст од 20 години. Ботоксот може да се нанесе на која било возраст, но како што јачината на мускулите се намалува со возраста, соодветно треба да се намали и дозата при терапија со ботулински токсин.

Како да се подготвите за постапката?

Ботоксот се нарекува и „постапка при пауза за ручек”, а тоа се должи на фактот дека постапката не трае многу долго и не бара посебна подготовка. По постапката, можете да водите нормален животен стил, но во првите часови мора да се обидете да не се наведнувате, да заземете хоризонтална положба и да не ги триете местата на инјектирање.

Дали лицето ќе ви „замрзне“?

Ботоксот во многу случаи е поврзан со „гипсеното” лице. Овој ефект може да се појави ако инјекциите со ботокс се инјектираат на постари години, кога ги нема линиите на експресија или се користи премногу голема количина од ботулинскиот токсин.

Колку долго трае ефектот?

Ефектот по постапката трае околу 6 месеци, но тоа многу зависи од тоа каков стил на живот води личноста и каков метаболизам има. Ако некое лице е активно во областа на спортот или има брз метаболизам, лекот се излачува по само 3 месеци.

Колку често треба да се повторува постапката?

Повторна инјекции ботокс треба да се вбризга само кога претходниот лек целосно ќе се исфрли од организмот. Помеѓу процедурите, бидејќи мускулите не атрофираат и остануваат активни, се препорачува микро-струи или масажа на лицето. Овие процедури ја подобруваат микроциркулацијата и лимфната дренажа во мускулите на лицето, што значи дека мускулите ќе останат активни и при последователните инјекции на ботокс, па тие ќе продолжат да бидат ефективни.

По што се разликуваат ботоксот и филерите?

Ако ботоксот е наменет да влијае на брчките на лицето, тогаш филерите се користат за пополнување на длабоките постојани брчки (што ботоксот не може да ги пополни). Тие имаат различни механизми за изложеност и обем. Ботоксот влијае на мускулите и нивната релаксација, зацрвстувањето, па заради тоа брчките се измазнуваат. Филерите пополнуваат празнини, додавајќи волумен таму каде што го нема. За разлика од ботоксот, филерот се вбризгува во областа каде што се наоѓа масното ткиво, па така тој се дистрибуира уредно и го дава потребниот волумен. Филерите од петтата генерација содржат хијалуронска киселина, што ѝ дава еластичност на кожата.

Кои се контраиндикациите?

Контраиндикации при користење ботокс се воспаление на лицето, херпетична инфекција на лицето, егзацербација на какви било хронични заболувања. Пред да се одлучите за какви било инјекции, треба да се направат тестови за индивидуална нетолеранција за да се избегнат алергиите и другите можни штетни ефекти.

Каде би добиле соодветен третман?

Немојте да штедите на козметички третмани на лицето. Најдобар ефект може да се постигне само ако се упатите кај надлежен, искусен професионалец од добра и доверлива клиника.

Можеби сакате да дознаете и како да се справите со отеченоста на лицето?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар