6 знаци дека вашето ментално здравје се подобрува!

6 знаци дека вашето ментално здравје се подобрува!

Справувањето со ментална болест или општо подобрувањето на вашето ментално здравје може да потрае некое време. Ако не сте сигурни за вашето закрепнување, еве неколку знаци дека вашето ментално здравје се подобрува и дека се враќате на вашето нормално „јас“.

6 знаци дека вашето ментално здравје се подобрува!

1. Помалку гнев и раздразливост

Истражувањата покажале дека справувањето со прекумерен стрес, анксиозност или депресија често може да доведе до хронични напади на раздразливост и промени во расположението. Покрај тоа, промените во расположението поврзани со стресот и депресијата може да ја попречат нашата способност да размислуваме јасно, правилно да ги проценуваме ситуациите и соодветно да реагираме. Меѓутоа, ако подобро ги контролирате вашите емоции, се чувствувате помалку раздразливо или луто, тогаш тоа сигурно е знак за закрепнување.

2. Поголем интерес за активности

Кога се занимаваме со проблеми со менталното здравје, често ни недостасува интерес за различни активности, без разлика дали се работи за нашата професионална работа, домашните обврски или активностите во кои сме уживале порано. Но, штом ќе започне процесот на закрепнување, ќе почнете повеќе да уживате во секојдневните активности. Ја сметате вашата работа позначајна, повеќе сакате да поминувате време со вашето семејство, почесто одите на прошетки, повторно почнувате да уживате во храната, дури и уживате во разговорот со соседите додека купувате намирници. Пронаоѓањето активности, хоби и страсти е знак за позитивен начин на размислување и показател за закрепнување од ментална болест.

3. Подобро функционирање во секојдневниот живот

Луѓето кои се справуваат со прекумерен стрес, анксиозност или депресија честопати се справуваат со разноразни последици кои негативно влијаат на различни аспекти од нивниот живот. Но, кога сте на пат кон закрепнување, вашата способност за функционирање и завршување на секојдневните активности се подобрува. Полесно ви е да се грижите за себе, да комуницирате со другите, да одите на работа, да ги работите домашните работи, па дури и да уживате во готвењето. Сето ова се знаци на напредок.

4. Помалку стрес

Чувството на преоптовареност и фрустрираност е чест показател за проблеми со менталното здравје. Од друга страна, доброто ментално здравје се карактеризира со чувство на опуштеност и контролирање на вашите мисли, емоции, расположенија и однесување. Значи, ако се чувствувате помалку под стрес и сте подготвени да се справите со животните предизвици на позитивен начин, тогаш тоа значи дека сте полни со енергија и волја за успех и самоподобрување.

5. Подобар сон

Несоницата, лишувањето од сон или ограничувањето може сериозно да им влијаат на нашите когнитивни функции, меморија и ментална благосостојба. Но, кога квалитетот и распоредот на вашиот сон се подобруваат и се чувствувате добро одморени по будењето, тогаш тоа значи дека вашата ментална и емоционална благосостојба се подобрува. Истражувањата покажале дека подобрувањето на спиењето всушност може да доведе до подобро ментално здравје.

6. Позитивна слика за себе

Студиите покажале дека ниската самодоверба може да се јави како резултат на анксиозни нарушувања, депресија и растројства на личноста. Но, кога ќе престанете да се чувствувате ужасно и безвредно цело време, ќе престанете да се препуштате на вашите негативни мисли и ќе развиете посилно чувство за самопочит, тоа покажува дека внесувате повеќе светлина и љубов во вашиот живот.

Откако прочитавте кои знаци укажуваат на подобрување на вашето ментално здравје, можеби ќе сакате да прочитате и како да го организирате вашето домашно опкружување за подобро ментално здравје.

Извор: themindsjournal.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар