Која намирница може значително да го намали ризикот од деменција?

Која намирница може значително да го намали ризикот од деменција?

Деменцијата е болест која сè повеќе се појавува кај постарата популација. Затоа, важно e во текот на животот да размислуваме за здравјето на нашиот мозок, да го развиваме, да учиме, да имаме квалитетен сон, но и внимателно да ја избираме храната што ја внесуваме во организмот.

Која намирница може значително да го намали ризикот од деменција?

Експертите истакнуваат дека изборот на одредени намирници исто така може да го активира и потхранува мозокот, а најважна е исхраната богата со омега-3 масни киселини.

Омега-3 масните киселини се најдобри хранливи материи за мозокот и тие најмногу се содржат во рибата. Истражувањата покажале дека јадењето риба барем еднаш неделно може позитивно да влијае на мозокот и да го намали ризикот од деменција во староста.

Од рибите се издвојуваат лососот, скушата, туната и харингата кои имаат највисоко ниво на омега-3 масни киселини меѓу природната храна. Покрај тоа што има корисен ефект врз мозокот, храната богата со омега-3 е одлична за намалување на ризикот од срцеви заболувања и го регулира нивото на триглицериди, намалувајќи го ризикот од артритис.

На кој начин омега-3 масните киселини му помагаат на нашиот мозок и нервниот систем?

  • Заштита на клеточните мембрани
  • Олеснување на комуникацијата помеѓу невроните
  • Помош во синтезата и функцијата на невротрансмитерите
  • Поддршка на протокот на крв во мозокот
  • Помош во растот на мозочното ткиво
  • Благотворно делуваат врз меморијата
  • Го намалуваат ризикот од анксиозност и депресија
  • Го намалуваат ризикот од деменција

Обидете се барем еднаш неделно да јадете риба со зеленчук или житарки за здравјето на мозокот и на целото тело.

Откако прочитавте кои намирници можат значително да го намалат ризикот од деменција, можеби ќе сакате да прочитате и 14 рани знаци на предупредување дека некој ваш близок можеби страда од деменција.

Извор: sensa.mondo.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар