Во кои држави животниот век трае најдолго?

Пред кусо време, Организацијата за економска соработка и развој (ОЕСР) го објави најновиот извештај, истакнувајќи ги бројките за животниот век во земјите членки на организацијата, а во листата дополнително влегоа и неколку други високо развиени држави. Ова се државите во кои животниот век трае најдолго.

Во кои држави животниот век трае најдолго?

10. Норвешка

Просечен животен век: 81,4 години

Бруто домашен производ по жител: 61.060 американски долари

Трошоци за здравство по жител: 5.669 американски долари

Процент на возрасни лица со добро здравје: 73,3%

9. Израел

Просечен животен век: 81,8 години

Бруто домашен производ по жител: 28.959 американски долари

Трошоци за здравство по жител: 2.239 американски долари

Процент на возрасни лица со добро здравје: 81,5%

8. Шведска

Просечен животен век: 81,9 години

Бруто домашен производ по жител: 41.461 американски долари

Трошоци за здравство по жител: 3.925 американски долари

Процент на возрасни лица со добро здравје: 79,9%

7. Австралија

Просечен животен век: 82 години

Бруто домашен производ по жител: 44.201 американски долари

Трошоци за здравство по жител: 3.800 американски долари

Процент на возрасни лица со добро здравје: 85,4%

6. Франција

Просечен животен век: 82,2 години

Бруто домашен производ по жител: 35.395 американски долари

Трошоци за здравство по жител: 4.118 американски долари

Процент на возрасни лица со добро здравје: 67,6%

5. Шпанија

Просечен животен век: 82,4 години

Бруто домашен производ по жител: 33.045 американски долари

Трошоци за здравство по жител: 3.072 американски долари

Процент на возрасни лица со добро здравје: 75,3%

4. Исланд

Просечен животен век: 82,4 години

Бруто домашен производ по жител: 36.611 американски долари

Трошоци за здравство по жител: 3.305 американски долари

Процент на возрасни лица со добро здравје: 77,8%

3. Јапонија

Просечен животен век: 82,7 години

Бруто домашен производ по жител: 33.843 американски долари

Трошоци за здравство по жител: 3.213 американски долари

Процент на возрасни лица со добро здравје: 30%

2. Италија

Просечен животен век: 82,7 години

Бруто домашен производ по жител: 32.648 американски долари

Трошоци за здравство по жител: 3.012 американски долари

Процент на возрасни лица со добро здравје: 64.7%

1. Швајцарија

Просечен животен век: 82,8 години

Бруто домашен производ по жител: 51.227 американски долари

Трошоци за здравство по жител: 5.643 американски долари

Процент на возрасни лица со добро здравје: 81.3%


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар