Вечерва на небото може да се види последната полна месечина за 2020 година

Декември ни донесе прилично епски небесни настани, но има уште една глетка што ќе сакате да ја фатите пред да се збогувате со 2020 година. Вечерва можете да ја видите последната полна месечина за 2020 година и тоа ќе биде прилично посебно. Не само што е последната полна месечина на годината, туку е позната и по својата висока траекторија низ небото, што значи дека ќе остане над хоризонтот подолго од која било друга полна месечина.

Додека Месечината ќе достигне врвно осветлување во 22:30 часот, но треба да почнете да го гледате непосредно пред зајдисонце.  Ако се прашувате точно кога ќе се појави во вашата област, проверете го калкулаторот за месечината.

Вечерва на небото може да се види последната полна месечина во годината!

Можеби ќе сакате да прочитате и што сè имаме оставено на месечината?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар