Стилот на Витни Хјустон низ годините

Автор: Елена Јошеска

Поп-дивата Витни Хјустон ќе ја паметиме, не само по нејзиниот прекрасен вокал и безвремените хитови, туку и по нејзиниот стил, кој доживеа најразлични трансформации низ годините.

Стилот на Витни Хјустон низ годините

1965 година

Витни Хјустон беше американска пејачка, актерка, продуцент и модел. Својата кариера ја започнала многу рано, на единаесетгодишна возраст, пеејќи во црковниот хор во Њу Џерси. Подоцна, под покровителство на музичката компанија „Arista Records“, талентот на Витни Хјустон бил откриен пред светската јавност. Во текот на својата кариера, Хјустон објави седум студиски албуми и три филмски саундтрак-албуми со златен, платинест и дијамантски сертификат. Неколку пати се појави на филмското платно, од кои најпозната е нејзината улога во филмот „The Bodyguard“. Во 2009 година, Гинисовата книга на рекорди ја прогласи Витни Хјустон за најнаградуван женски изведувач на сите времиња, со вкупно 415 награди добиени во текот на нејзиниот живот.

Стилот на Витни Хјустон низ годините

1983 година, со Клајв Дејвис, продуцентот на „Arista Records“

На 11 февруари 2012 година, Витни Хјустон беше пронајдена мртва во нејзината соба во хотелот Беверли Хилтон во Беверли Хилс, Калифорнија, само еден ден пред доделувањето на Греми-наградите.

Стилот на Витни Хјустон низ годините

1986 година на хуманитарен концерт во Бостон

Стилот на Витни Хјустон низ годините

1987 година, со Дони Ворвик, братучетката на Витни и Сиси Хјустон, мајката на Витни Хјустон, по доделувањето на „Американските музички награди“

Стилот на Витни Хјустон низ годините

1988 година, на конференција во Њујорк

Стилот на Витни Хјустон низ годините

1992 година, на свадбата со Боби Браун

Стилот на Витни Хјустон низ годините

1994 година, со Боби Браун и нивната ќерка Боби во Њујорк

Стилот на Витни Хјустон низ годините

1994 година, на доделувањето на 21-те „Американски музички награди“ во Лос Анџелес

Стилот на Витни Хјустон низ годините

1997 година, со Боби Браун

Стилот на Витни Хјустон низ годините

1998 година, настап на наградите „Билборд“ во Лас Вегас

Стилот на Витни Хјустон низ годините

2000 година, настап на музичките награди MTV во Њујорк

Стилот на Витни Хјустон низ годините

2003 година, со Боби Браун на настап на „VH1 Divas“

Стилот на Витни Хјустон низ годините

2003 година, покрај реката Јордан

Стилот на Витни Хјустон низ годините

2004 година, семејна фотографија во Дизниленд, Калифорнија

Стилот на Витни Хјустон низ годините

2008 година, со Кевин Костнер

Стилот на Витни Хјустон низ годините

2008 година, со Реј Џеј во Лас Вегас

Стилот на Витни Хјустон низ годините

2009 година, на аеродром во Лос Анџелес

Стилот на Витни Хјустон низ годините

2010 година, на настап на Европската турнеја

Стилот на Витни Хјустон низ годините

2011 година, во хотелот Беверли Хилтон, во Беверли Хилс

Стилот на Витни Хјустон низ годините

2012 година, неколку дена пред да биде пронајдена мртваБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

 1. ивана Reply

  имате грешка во последната слика, треба 2012 година а не 2011 година….

 2. Јасничка Reply

  Значи за толкава легенда како што е Витни Хјустон можевте да напишете повеќе од 5 реченици :/ сепак има луѓе кои сакаат да читаат не само да гледаат слики 🙂

  • Мимоза Reply

   Па насловот на статијата е стилот на Витни Хјустон низ годините нормално дека ќе ни го покажат низ фотографии

 3. Maria Reply

  “2011 година, неколку дена пред да биде пронајдена мртва”
  Јас колку што знам она почина na 11 февруари во 2012 година.

 4. Свит Reply

  хммм, нели последната слика е во 2012?

 5. kala Reply

  e dobro de neka e 2012 aman,zgresile,zatoa znaete vie ete dokolku se zbuni nekoj…..

Остави коментар