Стар дел од Дубаи кој потсеќа на не толку далечното минато

Стар дел од Дубаи кој потсеќа на не толку далечното минато

Кој и да го прашаме за Дубаи, најверојатно најпрво ќе помисли на Калифа, скапи автомобили, богати луѓе, луксузни продавници во трговскиот центар Дубаи, фонтани. Но, тука е и стариот, поавтентичен дел од Дубаи каде сè уште живеат „понормален“ живот.

Стар дел од Дубаи кој потсеќа на не толку далечното минато
Таква е старата населба Ал Бастакија, позната и како Ал Фахиди. Сè уште е украсена со оригинална архитектура – преовладуваат песочни тонови, а прозорците и фасадите потсетуваат на времето кога немало климатизација. Тоа било место за средби на трговци со текстил и бисери, а денес е зачувано како некои од најпознатите културни и образовни институции во Дубаи. Тука ненаметливо се наоѓа Галеријата XVA, каде што можете да ги откриете убавините на домашната и светската уметност и музејот Дубаи, кој лесно се препознава по големата дрвена реплика на морскиот брод пред влезот.

Застанете покрај музејот за кафе, а најпопуларно е, се разбира, арапското кафе, проследено со етиопско и јапонско. Овде можете да пиете кафе на старомоден начин, седејќи на подот и на ориентални перници и да видите како порано се подготвувало кафе со стари алатки.

Стар дел од Дубаи кој потсеќа на не толку далечното минато

Оние кои сакаат чај ќе бидат воодушевени од Арапската чајна куќа каде што ќе можат да пробаат одлични арапски специјалитети како што се фатуш, хумус, шаварма. Улиците се тесни, приземјето на зградите е преполно со разнобојни продавници со материјали за домаќинството и услуги за мобилен телефон, на фасадите висат секакви кабли, сообраќајот е (стандарден) хаотичен и паркинзите се полни со камиони со испорака на стоки. Како што стариот дел од градот не се гледа од облакодерите, така и познатата „буржоаска“ панорама на градот не се гледа од тука.

Стар дел од Дубаи кој потсеќа на не толку далечното минато

Стар дел од Дубаи кој потсеќа на не толку далечното минато

За некој што оди во арапска земја без да посети локална чаршија – се прашуваме како успева во тоа. Стариот Дубаи има свој пазар на зачини, текстил и злато, кој треба да го посетите дури и ако не планирате да купувате – барем поради мирисот и атмосферата што се враќа во времето кога Дубаи беше само точка на мапата. Покрај чаршијата, тука е и локалниот поток што продолжува до Персискиот Залив. Ги снабдувал локалното население со риба и служел како место за размена на стоки. Дури и денес е можно да се изнајми традиционален брод за возење на потокот, за цена што е вистинска ситница дури и според нашите критериуми.

Иако денес Дубаи е симбол на луксуз, стариот дел подеднакво му припаѓа на неговото минато, а можеби и уште подобар сведок на истото. На крајот на краиштата, градот се развиваше брзо само во последните децении, а долго пред тоа тука немаше адреси или поштенски кодови.

Прочитајте и за ова место во Париз каде бесплатно спиеле сите што ветиле дека ќе читаат по една книга на ден.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар