10 начини да го отстраните првутот без употреба на хемикалии

10 начини да го отстраните првутот без употреба на хемикалии

Се верува дека првутот е предизвикан од сува кожа. Сепак, ова е мит бидејќи првутот се појавува на прекумерно мрсна кожа, а микроорганизмите што живеат на вашата кожа растат додека се хранат со маслото од кожата. Ако се соочувате со овој досаден проблем, нема потреба да купувате скапи препарати за да се ослободите од првутот бидејќи постојат некои природни лекови што не содржат штетни состојки и што ќе ви помогнат да се борите против првутот без да ги испразните џебовите.

1. Кора од портокал со сок од лимон

10 начини да го отстраните од првутот без употреба на хемикалии

Кората од портокал содржи калциум, магнезиум, витамин Ц и диетални влакна и сите тие влијаат позитивно на вашето тело. За отстранување на првутот, следете го рецептот:

 • Земете кора од портокал и ставете ја во сад. Потоа исцедете сок од лимон врз неа.
 • Измелете ги состојките додека не се претворат во паста.
 • Нанесете ја пастата на вашиот скалп и оставете ја да стои 30 минути.
 • Измијте ја со шампон.

2. Аспирин измешан со шампон

10 начини да го отстраните од првутот без употреба на хемикалии

Аспиринот содржи салицилна киселина која се користи и во шампоните против првут. Се верува дека ова е една од најуспешните состојки во борбата против првутот, а сето тоа се должи на неговата способност да го отстрани вишокот од првут и да го спречи прекумерно лачење масло.

За да го користите аспиринот, згмечете неколку таблети аспирин во ситен прав и измешајте го со количината шампон што ја користите за едно миење на косата. Нанесете ја смесата на косата и оставете ја неколку минути, а потоа исплакнете ја.

3. Семе од пискавица во форма на паста

10 начини да го отстраните од првутот без употреба на хемикалии

Семето од пискавица има антиинфламаторно, антимикробно и антиоксидантно својство. За да се борите против првутот со помош на пискавица, треба да го следите овој едноставен рецепт:

 • Ставете малку семе во мала чинија со вода и оставете го да кисне преку ноќ.
 • Следното утро, гмечете го семето додека да добиете паста и додајте малку сок од лимон. Измешајте добро.
 • Нанесете ја пастата врз вашиот скалп и врз косата и оставете ја околу 30 минути за да се исуши.
 • Измијте ја со шампон.

4. Банана со оцет

10 начини да го отстраните од првутот без употреба на хемикалии

Ќе ви требаат 1 банана и 2 чаши јаболков оцет. Излупете ја бананата, додајте го јаболковиот оцет и мешајте додека не добиете паста. Потоа, нежно масирајте ја оваа паста во вашата коса и проверете дали ја покрива косата во целост. По 20 минути исплакнете ја маската со топла вода и со шампон.

5. Лисја од босилек и амла во прав

10 начини да го отстраните од првутот без употреба на хемикалии

Потребни ви се неколку лисја од босилек, 2 лажички амла во прав и 2 лажички вода.

 • Измешајте ги овие состојки за да добиете паста.
 • Нанесете ја пастата на скалпот и оставете ја да се исуши 30 минути.
 • Исплакнете ја косата со вода.

Ако го нанесувате овој лек секој ден, ќе ви помогне да ја зголемите цврстината на вашата коса и ќе го спречи опаѓањето на косата.

6. Кокосово масло со лимон

10 начини да го отстраните од првутот без употреба на хемикалии

 • Загрејте 2 лажици кокосово масло и измешајте ги со 2 лажици сок од лимон.
 • Нанесете ја смесата на скалпот и нежно масирајте ја косата.
 • Оставете ја 20 минути и потоа исплакнете ја со шампон.

7. Сок од ним

10 начини да го отстраните од првутот без употреба на хемикалии

 • Згмечете неколку лисја од ним за да добиете густа паста.
 • Нанесете ја на скалпот и на косата и оставете ја најмалку 10 минути за да се исуши.
 • Измијте ја со малку вода.

8. Масло од синап измешано со масло од јојоба

10 начини да го отстраните од првутот без употреба на хемикалии

Маслото од синап има антимикробно и антифунгално средство. Маслото од јојоба е богато со минерали и има навлажнувачки ефект. Една лажица масло од синап измешано со една лажица масло од јојоба е доволно за да направите добра маска за отстранување на првутот. Нанесете ја смесата на вашиот скалп и нежно масирајте, а потоа исплакнете ја со шампон. Маслото од синап може да предизвика иритации, па се препорачува да направите алерголошки тест на кожата пред да го нанесете.

9. Јогурт измешан со сок од лимон

10 начини да го отстраните од првутот без употреба на хемикалии

Јогуртот е ефикасен за сите видови коса и помага во борбата против првутот ако се нанесува како маска за коса. Направете смеса од јогурт и малку сок од лимон и нанесете ја на вашата коса како маска. Оставете ја да стои 20 минути, а потоа исплакнете ја со топла вода.

10. Лук со мед

10 начини да го отстраните од првутот без употреба на хемикалии

Лукот е познат по своите антибактериски својства. Неколку чешниња лук и 1 лажица мед измешани како паста служат како добар лек против првут. Ставете ја оваа паста на коренот на вашата коса и оставете ја 15 минути. Потоа исплакнете ја смесата со шампон.

Пред да нанесете каков било лек, не заборавајте да направите алерголошки тест на кожата

10 начини да го отстраните од првутот без употреба на хемикалии

Пред да нанесете некоја од состојките на вашиот скалп, направете алерголошки тест на кожата за да бидете сигурни дека не сте алергични на некоја од компонентите. Нанесете мала количина од смесата што ќе ја користите на вашиот скалп на мала површина на кожата на вашиот зглоб, исплакнете ја по 10-15 минути и почекајте 24 часа.

Ако кожата на вашиот зглоб остане непроменета, без чешање, печење или црвенило, тоа значи дека не сте алергични на супстанцијата. Ако забележите промени во состојбата на кожата по 24 часа, не ставајте ја смесата на косата или на скалпот.

Погледнете како ролерот за лице може да ја трансформира вашата кожа.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар