Скапоцен камен од кој ќе ви застане здивот

Во светот постојат безброј впечатливи скапоцени камена, а овој бајковит опал со уникатна убавина, дефинитивно не е исклучок од тоа. Тој изгледа како светкав кристал спакуван во старо дрво. Блескавата смарагдна и аква-сина боја наѕираат низ пукнатините од привидните прстени на дрво.

Скапоцен камен од кој ќе ви застане здивот Скапоцен камен од кој ќе ви застане здивот Скапоцен камен од кој ќе ви застане здивот

И покрај тоа што постои конфузија за тоа дали овој камен е опал во скаменето дрво или „бетониран“ цврст порцелан, познато е дека овој импресивен камен потекнува од Австралија. Прекрасниот камен е продаден на сајтот „Etsy shop“ чија почетна цена била 2.350 долари. Пред да се случи тоа, неговиот сопственик снимил видео, во кое го прикажува блескотот на опалот под светлина.

Скапоцен камен од кој ќе ви застане здивот Скапоцен камен од кој ќе ви застане здивот Скапоцен камен од кој ќе ви застане здивот Скапоцен камен од кој ќе ви застане здивот Скапоцен камен од кој ќе ви застане здивот

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар