Спектакуларен кристал кој личи на мини-аквариум

Кристалите и скапоцените камења се многу почитувани и колекционирани поради нивната физичка убавина и монетарна вредност, а овој опал погледнат низ зрак светлина, не е исклучок од тоа. Воодушевувачкиов скапоцен камен, како и повеќето опали, се карактеризира со спектар од бои, но она што го разликува од останатите, е неговиот спектакуларен визуелен ефект. Изгледа како подводен поглед кон дно на океан, кога се гледа низ светлина. Овој скапоцен камен поседува некој надреален квалитет и личи на некаков џебен аквариум.

Спектакуларен кристал кој личи на мини-аквариум Спектакуларен кристал кој личи на мини-аквариум

Ова е всушност многу редок опал од Орегон, прикажан во сува состојба. Опалите се познати по тоа што ја менуваат бојата и степенот на (не)провидност, во зависност од тоа дали се мокри или суви. Кога ќе се потопи во вода, се зголемува и неговата основна боја станува екстремно бистра, но оваа состојба се менува за неколку недели, т.е. за периодот потребен за да се исуши. На прикажаниве фотографии од страна на веб-сајтот за препродажба и аукции Inna Gem, опалот е прикажан во својата сува состојба.

Спектакуларен кристал кој личи на мини-аквариум Спектакуларен кристал кој личи на мини-аквариум Спектакуларен кристал кој личи на мини-аквариум Спектакуларен кристал кој личи на мини-аквариум Спектакуларен кристал кој личи на мини-аквариум Спектакуларен кристал кој личи на мини-аквариум Спектакуларен кристал кој личи на мини-аквариум Спектакуларен кристал кој личи на мини-аквариум

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка со истражувачки дух, во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, без испеана песна и без малку возбуда не треба да ѝ помине ниту еден ден. Се релаксира со фина музика, длабок филм или прошетка во природа во добро друштво. Верува дека добриот совет и астрологијата ѝ помагаат да се разбере себеси и светот околу неа. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар