Што се случува со вашето тело кога јадете зачинета храна?

Што се случува со вашето тело кога јадете зачинета храна?

Некои јадења се толку зачинети, што готвачите мораат да носат маска додека готват за да ги заштитат очите. Јадењето зачинета храна има ефекти врз целото тело. Но, многу луѓе не се свесни за позитивните и за негативните ефекти со кои ќе треба да се соочат. Во продолжение прочитајте што се случува со вашето тело кога јадете зачинета храна.

1. Може да изгубите тежина

Што се случува со вашето тело кога јадете зачинета храна?

Јадењето зачинета храна е лесен начин да согорите дополнителни маснотии. Ништо не може да ги замени вежбањето и здравата исхрана, но капсиноидите што се наоѓаат во пиперките не можат да ви наштетат. Тие се познати по зголемување на потрошувачката на енергија и намалување на телесните масти.

2. Ќе се зголеми вашата толеранција на болка

Што се случува со вашето тело кога јадете зачинета храна?

Тешко е да се поверува во ова бидејќи јадењето зачинета храна е само по себе болно за некои луѓе. Сепак, специјалистите сугерираат дека капсаицинот може да се насочи кон специјална супстанција во мозокот која е одговорна за болката, така што го залажува мозокот да ја игнорира болката.

3. Ќе се подобри вашиот имунолошки систем

Што се случува со вашето тело кога јадете зачинета храна?

Додека уживате во зачинетата храна, вашето тело се збогатува со антиоксиданти. Тие се особено корисни за време на сезоната на грип бидејќи ве штитат од микробите што го напаѓаат организмот.

4. Постои можност да живеете подолго

Што се случува со вашето тело кога јадете зачинета храна?

Истражувањата покажуваат дека оние кои јаделе зачинета храна 6-7 дена неделно имаат за 14% пониска стапка на смртност. Љубителите на зачинета храна биле набљудувани независно од другите ризични фактори, па зачинетата храна нема да им помогне на оние кои имаат нездрав начин на живот.

5. Ќе се намали потрошувачката на шеќер

Што се случува со вашето тело кога јадете зачинета храна?

Веќе не е тајна дека шеќерот е штетен за вашето здравје, но намалувањето на неговата количина не е лесно. Експертите велат дека додавањето зачинети јадења во вашето мени може да помогне во борбата против желбата за шеќер. Слично е како да пиете сок од портокал откако ќе ги измиете забите – откако ќе јадете нешто зачинето, обично нема да сакате ништо благо.

6. Ќе страдаат вашите рецептори за вкус

Што се случува со вашето тело кога јадете зачинета храна?

Вашиот јазик ќе биде првиот што ќе ги почувствува негативните последици од желбата за зачинета храна. Не само што ќе чувствувате како да ви гори јазикот, туку тој ќе биде навистина изгорен. Поради тоа, нема да можете да разликувате толку многу вкусови како порано, но не грижете се, тоа е само привремено. Вашите рецептори за вкус ќе закрепнат, освен ако не јадете премногу зачинета храна подолго време.

7. Може да предизвика алергиска реакција

Што се случува со вашето тело кога јадете зачинета храна?

Некои луѓе велат дека имаат отечено лице и чувствуваат чешање следното утро по јадењето зачинета храна. Ова може да се случи бидејќи пиперките веројатно предизвикуваат алергии. За некои луѓе, тоа е само природна реакција на организмот на зачини. За да разберете зошто се случило тоа и како да ја спречите појавата на алергиска реакција, можеби ќе биде потребно да посетите лекар.

8. Ќе се влошат проблемите со вашиот стомак

Што се случува со вашето тело кога јадете зачинета храна?

Ако имате чувствителен стомак, јадењето зачинета храна е лоша идеја. Прво, таа може да ви предизвика дијареја. Капсаицинот има позитивни ефекти врз телото, но општо земено, тој го иритира желудникот. Освен тоа, може да предизвика привремен гастритис или ако веќе имате проблеми со стомакот, тие веројатно ќе се влошат.

9. Може да предизвика појава на киселини во желудникот

Што се случува со вашето тело кога јадете зачинета храна?

Пиперките вклучуваат комбинација на киселини и ако изедете премногу, ѕидовите на желудникот почнуваат да горат. Оваа состојба може да се влоши и да стане хронична, па затоа не треба да претерувате со зачинетата храна. Ако веќе чувствувате киселини во желудникот, напијте се млеко или јадете сладолед.

Погледнете ги овие 10 трикови што ќе ви помогнат да ја контролирате желбата за храна без да се чувствувате гладни.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар