Најинтересните филмови и серии кои не смеете да ги пропуштите во октомври!

Најинтересните филмови и серии кои не смеете да ги пропуштите во октомври!

Со доаѓањето на есента и нешто постуден период, најмногу ќе ги поминуваме деновите во нашиот дом пред ТВ-екранот, со омилените закуски во рака. Секојдневно сме сведоци на неколку нови премиери кои навистина вреди да се погледнат, а подолу ги издвоивме најинтересните наслови кои ќе бидат премиерно прикажани на каналите HBO, HBO 2 и HBO 3 во октомври.

The Undoing

Оваа серија ја следи успешната терапевтка Грејс Фрејзер, нејзиниот сопруг Џонатан и нивниот мал син кој посетува елитно приватно училиште во Њујорк. Преку ноќ, се отвора бездна во нејзиниот навидум совршен живот: насилна смрт, исчезнат сопружник и низа ужасни откритија. Оставена сама на себе Грејс мора да расклопи еден живот и да изгради друг живот за своето дете и за себе.

Премиера на 26 октомври.

Beartown

Локалниот херој и поранешната хокејска ѕвезда Питер се враќа во Бертаун за да формира тим и да ја обезбеди иднината на градот. Носењето на надежите на целиот град на рамениците е тежок товар за момчињата на Бертаун. Кога една млада тимска ѕвезда е обвинета за ужасен чин, настанува хаос во градот и сите жители се погодени.Градот ги истражува надежите што ја собираат малата заедница, тајните што ја одделуваат, храброста што му е потребна на еден поединец за да и се спротивстави на групата и последиците од начинот на кој ги воспитуваат своите деца.

Премиера на 18 октомври.

Raised By Wolves

Оваа серија се фокусира на два андроиди – Татко и Мајка – на кои им е дадена задача да воспитуваат деца на една мистериозна и неодамна откриена планета. Како што расте колонијата, на луѓето им се заканува раздор поради верските разлики. Андроидите учат дека контролирањето на верувањето на луѓето е подмолна и тешка задача.

Премиера на 23 октомври.

Doom Patrol II

Приказната раскажува за неколку луѓе кои доживеа страшна несреќа што ги обдари со натчовечки способности, но и ги обезличи. Трауматизиран и угнетуван, тимот ја пронајде својата цел благодарение на началникот кој ги собра заедно за да ги испитаат најчудните постоечки феномени. По мистериозното исчезнување на Поглаварот, овие херои се наоѓаат на неочекувано место каде што добиваат мисија што е тешко да се одбие.

Премиера на 6 октомври.

Dignity

Морничав трилер инспириран од вистинската приказна за германската секта во Чиле. Мистериозната германска секта на Колонија Дигнидад е основан од поранешниот нацистички војник Пол Шефер во мирен чилеански град, оставајќи зад себе децениски тортура, злоупотреба на деца и убиства во ѕидовите на неговата огромна база, заштитена од диктатурата на генералот Пиноче. Сега, со новата влада на власт, Чиле е конечно подготвен да стави крај на насилното наследство на Колонија. Младиот федерален обвинител Лео Рамирез е одговорен за изведување на неостварливиот водач на секта Пол Шефер пред лицето на правдата. Но, Лав има своја тајна историја со Колонија. Пред дваесет години, неговиот помлад брат Педро почина таму под мистериозни околности, а самиот Шефер плати за школувањето на Лео во Германија за да го замолчи.

Премиера на 8 октомври.

Other Parents

Во оваа хумористична серија, група модерни родители се среќаваат едни со други. Нивниот заеднички проект е отворање на градинка. Идните нови мајки и татковци зборуваат за своите лични искуства со родителството и не секогаш се согласуваат. Оваа серија е снимена во лажен документарен стил – актерите скицирале различни улоги и импровизирале дијалози пред камерата.

Премиера на 1 октомври.

The Third Day

Приказната раскажува за човек кој го привлекува мистериозен остров крај британскиот брег, каде се среќава со група островјани кои решија да ја зачуваат својата традиција по секоја цена.

Премиера на 1 октомври.

We Are Who We Are

Лука Гвадањино за прв пат го носи својот уникатен кинематографски стил на телевизија во серијалот од осум епизоди. Тоа е приказна за две американски деца кои живеат во американска воена база во Италија. Серијата го истражува пријателството, првата љубов, идентитетот и ја потопува публиката во целата збунета возбуда и вознемиреност од тинејџерска приказна – приказна што може да се случи насекаде во светот, но во овој случај се случува во ова мало парче Америка во Италија.

Премиера на 1 октомври.

Love Life

Приказна за за патувањето од првата до последната љубов и за тоа како партнерите нè обликуваат во тоа што сме кога конечно ќе останеме со некого засекогаш. Оваа нова верзија на антологискиот серијал во жанрот романтична комедија ќе придружува различен протагонист во потрага по љубов секоја сезона, при што секоја епизода ја раскажува приказната за една од нивните врски.

Прочитајте и зошто треба да го погледнете документарниот филм „The Social Dilemma“?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар