Зошто треба да го погледнете документарниот филм „The Social Dilemma“?

За негативните последици од социјалните мрежи се дискутираше подолго време. Не само за тоа колку се зависни, туку и за тоа како влијаат и ги менуваат новите генерации на луѓе. Документарецот „The Social Dilemma“ оди дури и подалеку од тоа. Тој предупредува дека употребата на социјални мрежи може еден ден да предизвика граѓанска војна, предупредува на зголемен број самоубиства меѓу младите и дека за прв пат во историјата човештвото се менува на полошо. Ако ова не ви е доволно, почекајте да слушнете повеќе.

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de The Social Dilemma (@thesocialdilemma) el

Веројатно одамна сте сфатиле дека сè што правите на Интернет се запишува и дека сè што зборувате или пребарувате, наскоро ќе се најде на вашиот извор во форма на реклами. Не е ни чудо што кога се пребарувате излегуваат токму оние брендови чија облека ја сакате, луѓе кои го споделуваат вашето мислење, луѓе кои неодамна сте ги запознале и така натаму. Големите компании како Гугл и Фејсбук знаат сè за вас.

Ако досега не им обрнувавте внимание на овие факти, тогаш ова е дефинитивно филмот за вас. Треба да се разбере дека постои цела потсвесна контрола над клиентите од страна на големите компании за уште поголема заработка (како да не заработиле доволно). Кога ќе го погледнете овој документарен филм, ќе сфатите дека социјалните мрежи отидоа предалеку, дека на крајот на денот тие поттикнуваат многу расправии на Интернет, разделуваат луѓе со различно мислење, поттикнуваат полемики, дезинформации, теории на заговор и општо губење на реалноста.

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de The Social Dilemma (@thesocialdilemma) el

Прочитајте за оваа романтична драма која ќе ја изгледате во еден здив!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, книгите на Стивен Кинг, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар