Што можете да купите за 50 денари низ светот?

Што можете да купите за 50 денари низ светот?

Мораме да бидеме искрени дека во некои земји за 50 денари не можете да купите ништо. Затоа пак во други, можете да купите многу работи. Денес сакаме да ве однесеме низ целиот свет од вашата фотелја, па откако овие времиња конечно ќе завршат, можеби ќе одите во некоја од овие земји и сами ќе се уверите во одличните цени.

Филипини

Ако сте уморни по еден ден пешачење во Манила или некој друг дел од Филипините, се исплати да се опуштите со една масажа. И не било каков вид, туку масажа на стапалата. Верувале или не, само за 50 денари ќе добиете 20 минутна масажа!

Што можете да купите за 50 денари низ светот?

Истанбул

Кога веќе сте во Истанбул и по обична обиколка на Големата чаршија, сакате одмор, ви препорачуваме да одите на традиционален турски чај. Еве, чајот е многу попопуларен пијалок од кафето, и верувајте ми, на многу места ќе го најдете за помалку од 50 денари.

Виетнам

Ако некогаш гледате филм со продавница лоцирана во Виетнам, ќе забележите дека голем број Виетнамци носат традиционална капа позната како „нон ла“. Оваа капа е убав сувенир и обично е направена од слама, а бидејќи можете да ја набавите за 50 денари, не штедете.

Германија

Во Германија не можете да купите многу работи за 50 денари. Но, замислете ја следнава ситуација. Дојдовте и се сместивте некаде во Берлин и сте заборавиле да донесете чепчиња за уши. Барем тоа ќе го најдете тука за околу 50 денари.

Малезија

Кога одите на патување во оваа земја, ноесете помалку работи во куферот. Не само што можете да направите добар шопинг, туку и вашата облека можете да ја исперете во автоматска перална. Цена? Дури и во Куала Лумпур се доволни само 50 денари или помалку.

Индија

Одличен начин да ја обиколите оваа земја е да користите јавен превоз кој е прилично евтин. На пример, најевтиното возење со метро ќе ве чини само 10 денари, и воопшто, ниту меѓуградскиот превоз не е скап, така што често патувате за само 50 денари.

Венецуела

Ова е земја во која бензинот е поевтин од водата. За 50 денари добивате точно 4 литри бензин, што значи дека без проблеми ќе поминете растојанието од 50 километри за 50 денари.

Прочитајте ги овие 7 начини на кои можете да се наградите и да се забавувате без да потрошите пари.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар