Некои од најубавите места на Земјата за кои сигурно немате слушнато

Некои од најубавите места на Земјата за кои сигурно немате слушнато

Веројатно имате листа со места коишто сакате да ги посетите во текот на животот. Веројатно голем дел од овие места сте откриле преку филмови, песни, пријатели, социјални мрежи… Но за секое место што сте го откриле, постојат многу други за кои воопшто немате ни слушнато. Кога ќе помислите дека сте виделе сè, не заборавајте дека сте ја допреле само површината од убавините на Земјата.

1. Пустината Хуакачина, Перу

Некои од најубавите места на Земјата за кои сигурно немате слушнато

Оваа пустина е нешто што немате видено досега. Ќе ја најдете оваа „пустинска оаза“ сред масивните песочни дини во Перу. Овој феномен најдобро ќе го искусите со мотор или со „сурфање“ на песок.

2. Лас Колорадас, Мексико

Некои од најубавите места на Земјата за кои сигурно немате слушнато

Ова место изгледа навистина нереално. Лас Колорадас е розово езеро на полуостровот Јукатан во Мексико. Езерото ја добило својата боја поради микроорганизмите и високата концентрација на сол.

3. Семук Чампеј, Гватемала

Некои од најубавите места на Земјата за кои сигурно немате слушнато

Семук Чампеј се неколку езера од варовник лоцирани во џунглите на Гватемала. Овде ќе можете да уживате во кристално бистрата вода додека сте опкружени од зеленилото на џунглата.

4. Пештерата Бенагил, Португалија

Некои од најубавите места на Земјата за кои сигурно немате слушнато

Пештерата Бенагил е вистинско скриено богатство на брегот на Португалија. Оваа необична морска пештерска формација без сомнение ќе ви го одземе здивот. До плажата се стигнува само со чамец или кајак, а искуството е незаборавно.

5. Кањон Антилопа, Аризона

Некои од најубавите места на Земјата за кои сигурно немате слушнато

Овој кањон кој изгледа како од друга планета е лоциран во Аризона. Овде ќе можете да видите многу формации од црвени камења кои ќе ве остават без зборови.

6. Синтра, Португалија

Некои од најубавите места на Земјата за кои сигурно немате слушнато

Синтра е дестинацијата од вашите соништа. Овој град во Португалија има бројни замоци и палати и можете да поминете часови лутајќи низ нив. Овој град е навистина волшебен.

7. Мостар, Босна и Херцеговина

Некои од најубавите места на Земјата за кои сигурно немате слушнато

Мостар е богатството на Босна и Херцеговина. Овде ќе можете да шетате по калдрмите, да им се восхитувате на камените градби и да го фотографирате познатиот Стар мост.

8. Бурано, Италија

Некои од најубавите места на Земјата за кои сигурно немате слушнато

Бурано е можеби најшареното место на планетата. Ова мало рибарско село е познато по изработката на чипка и навистина ќе ви го украде срцето. Секоја куќа има различна боја што го прави местото навистина уникатно.

9. Ѓореме, Турција

Некои од најубавите места на Земјата за кои сигурно немате слушнато

Ѓореме е град лоциран во Кападокија, Турција. Се состои од неверојатни камени формации кои ќе направат да се чувствувате како да сте на друга планета. Пејзажот е формиран во текот на многу години од ерозија и ова е место што морате да го видите во живо за да поверувате дека постои.

Погледнете и кои популарни туристички атракции навистина вреди да ги посетите.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар