10 причини зошто гејшите не се она што мислите дека се

10 причини зошто гејшите не се она што мислите дека се

Гејшите се еден од најпознатите симболи од јапонската култура. Но многу често луѓето сметаат дека се само проститутки кои го покриваат нивното лице со бела боја. Сепак, ова не е вистина. Гејшите не се проститутки, не го покривале нивното лице со бела боја и некој период воопшто не биле ни жени.

1. Првите гејши биле мажи

10 причини зошто гејшите не се она што мислите дека се

Првата женска гејша се појавила во 1751-ва година и кога почнала да работи, идејата жена да биде гејша им била чудна на многумина. Мажите гејши веќе постоеле стотици години. Не биле нарекувани гејши до 1600-тите, но идејата постоела повеќе од 500 години. Од 13-тиот век постојат мажи кои го правеле она што го прават гејшите – ги забавувале богатите мажи служејќи им чај, свирејќи и пеејќи, кажувајќи шеги… До 1600-тите овие мажи почнале да се нарекуваат гејши и работеле во бордели. Дури во 1800-тите почнале да се прославуваат женските гејши.

2. Гејшите не биле проститутки

10 причини зошто гејшите не се она што мислите дека се

Без разлика што сте слушнале, гејшите не ги продавале своите тела. Впрочем, строго им било забрането да спијат со нивните клиенти. Нивната задача била да ги забавуваат гостите додека чекале ред за вистинските проститутки. Тие свиреле, танцувале и флертувале со мажите. Им дозволувале на мажите да се замислуваат како моќни луѓе кои заведуваат убави жени, а не како очајни кои плаќаат за секс. Гејшите не спиеле со никого, а некои бордели им забранувале да седат преблиску до клиентите. Тие биле особено горди на ова и во 19-тиот век го смислиле мотото: „Ние продаваме уметност, не тела.“

3. Зборот гејша значи уметник

10 причини зошто гејшите не се она што мислите дека се

Зборот е комбинација од зборовите уметност и дете, или поедноставен превод – уметник. Гејшите напорно работеле на нивните уметнички таленти. Со часови учеле да свират и да танцуваат. Без разлика на возраста, од секоја гејша се очекувало секојдневно да вежба на нејзиниот инструмент. Повеќето свиреле на жичниот инструмент самизен, а некои пишувале и нивна музика. Почнувале со учење уште на 6-годишна возраст. Тие имале посебни училишта за уметност и образувањето траело со години. Една девојка поминувала најмалку 5 години во учење пред да може да се нарече гејша.

4. Проститутките се нарекувале гејши за да привлечат Американци

10 причини зошто гејшите не се она што мислите дека се

Има причина зошто многумина мислат дека гејшите се проститутки. Кога американската војска била во Јапонија на крајот на Втората светска војна, војниците често користеле услуги од проститутки. Проститутките им кажувале дека се гејши бидејќи знаеле што би предизвикала егзотичната фантазија кај странците. Бидејќи Јапонките имале многу финансиски проблеми, спиеле и со непријателот за да допрат до храна. Илјадници Јапонки спиеле со американски војници за пари. До 1949-та година се утврдило дека околу 80% од Американците во Јапонија спиеле со Јапонки, најмногу со девојки кои се нарекувале гејши.

5. Гејшата што си ја замислувате е малолетно девојче

10 причини зошто гејшите не се она што мислите дека се

Кога ќе помислите на гејша во глава ви се појавува девојка со кимоно, декорации на косата и бела боја на лицето. Но, гејшите ја нанесувале белата боја само во посебни прилики. Девојките кои постојано имале бела боја биле малолетни и тренирале да станат гејши. Нивните украси всушност биле симбол за неискуство. Колку поискусна била гејшата, толку поедноставно можела да се облекува. Ако станела меѓу најдобрите, целосно се ослободувала од бојата за лице.

Продолжува на следната страница…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар