Национализмот, расизмот и нискиот IQ имаат заедничко

Имајќи предвид неколку научни студии, психологот Озин Саеди смета дека национализмот, расизмот и слично обоените идеологии имаат нешто заедничко – нискиот коефициент на интелигенција.

Национализмот, расизмот и нискиот IQ имаат заедничко

Една студија открила дека децата кои имаат понизок IQ се повеќе склони кон расистички ставови кога ќе пораснат, а оние со послаби способности за расудување и неквалитетни односи во групата на која ѝ припаѓаат биле склони кон хомофобија. Сепак, овој заклучок е изведен врз основа на резултатите од просекот на групите кои биле испитувани и не треба да се зема здраво за готово. Тоа не значи дека сите интелигентни луѓе се либерални, а помалку интелигентните се конзервативци, но е показател дека личностите кои имаат послаби интелектуални способности се повеќе склони кон крајните десничарски и конзервативни идеологии.

„Идеологиите не се комплицирани и нудат едноставни решенија. Оттука, не е изненадувачки тоа што луѓето со помали интелектуални способности се почесто привлечени кон едноставните идеологии,“ вели д-р Брајан Носек.Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар