Место за хедонисти: Чудна мешавина од хипи заедница и град на духови

Место за хедонисти: Чудна мешавина од хипи заедница и град на духови

Ова место претставува мешавина од хипи заедница и град на духови се наоѓа на еден час од Рим. Живописниот пејзаж и ексцентрично население во Калката привлекуваат туристи кои бараат необични дестинации.

Калката се наоѓа на карпа што претставува невообичаено и не толку безбедно место за живеење. Така во 30-тите италијанската влада започнала со преместување на населението. Во 60-тите ова место привлече многу уметници и хипици кои најдоа нов дом во овој средновековен град.

Место за хедонисти: Чудна мешавина од хипи заедница и град на духови

Дури и денес, ова е уникатно место во Италија исполнето со прекрасни студија и мали продавници со рачно изработени предмети. Некои од продавниците се наоѓаат во семејни куќи, а влезната врата или бајковитите балкони оставаат впечаток дека станува збор за уметнички оази. Куќите што извираат од карпите, исто така, придонесуваат за необичниот изглед и се поделени една од друга со лавиринт од калдрма улици.

Место за хедонисти: Чудна мешавина од хипи заедница и град на духови

Ако се одлучите да го посетите овој романтичен и хедонистички град, не заборавајте да земете доволно пари за да можете да бидете дел од студијата за рачни изработки и да не ја испуштите автентичната италијанска храна.

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Enrica (@enrica_maioli) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de asia & christian (@asia_e_christian_coppia) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Alessandra 💫 (@alessandra_1975) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de EB (@benedettielena) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Sara Gialla Caruso (@giallasara) el

Можеби ќе сакате да прочитате и за овој прекрасен италијански ресторан кој е идеална локација за летните вечери.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар