Кои животни спијат најдолго?

Кои животни спијат најдолго?

Постојат животни што спијат многу долго. Но, ниту едно од тие животни не може да се натпреварува со шампионот во спиење кој може да помине дури 3 години во сон.

Кои животни спијат најдолго?

Животни што спијат најдолго:

  • Мачката може да спие 11 до 12 часа
  • Верверичката може да спие до 13 часа
  • Хрчакот може да спие до 14 часа
  • Кралот на џунглата, лавот, одмора секој ден од 14 до 16 часа
  • Лемурот спие 16 часа
  • Опосумот може да спие 19 часа
  • Армадилото во просек спие 19 часа на ден
  • Мрзливецот спие 20 часа на ден
  • Коалата може да спие 20-22 часа на ден

Но, овие животни не можат да се споредуваат со шампионот во спиење.

Полжавите можат да спијат и до три години. Ако сакаат да преживеат, тие треба да останат влажни и со слуз.

Животот на полжавите зависи од влажноста, во спротивно можат да се исушат и да умрат. Но, полжавите спијат во текот на денот за да спречат губење на влажноста кога е жешко, а потоа јадат и се движат во текот на ноќта.

Меѓутоа, некои полжави можат да се закопаат под земја и да останат во состојба на хибернација. За разлика од повеќето животни што хибернираат, полжавите не се кријат само во текот на зимата.

Многу полжави можат да спијат (без храна) и до 3 години, а нормално спиењето трае до една недела. Полжавите просечно живеат 15 години, а еден период на хибернација претставува 20 проценти од нивниот живот.

Прочитајте ги и овие 15 неверојатни факти за животните што може да ги споделите со пријателите.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар