Кои професии се најстресни, а кои најмалку?

Професионалните војници, пилотите, директорите на маркетинг агенциите и новинарите ја имаат најстресната работа на светот. Од друга страна најпосакувани работни позиции кои трпат најмалку стрес се универзитетските професори, библиотекарите, кројачите и фризерите, покажало најновото истражување.Кои професии се најстресни, а кои најмалку?До овие резултати, истражувачите дошле правејќи листа со 200 професии, а количината на стрес ја мереле преку неколку параметри. Во параметрите влегувале физичкото вложување, ризикот, потенцијалната смрт, патувањата и профитот од работењето.

За најмалку стресни професии биле одбрани универзитетските професори, библиотекарите, кројачите и фризерите, поради позитивниот фидбек од клиентите и соработниците, а воедно се покажало и дека овие луѓе се и најсреќни.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар