Ќе ви го подобрат расположението: Ова се 10-те најслатки животни во светот

Според извештајот на „Њујорк тајмс“, сликите со слатки животни ги стимулираат истите центри за задоволство во мозокот кои се активираат и од добриот секс, од храната и од психоактивните супстанции како што е кокаинот. Од тропските предели во џунглата и сушните пустини, до планините и океаните, ова се некои од најслатките животни во светот:

1. Мрзливец

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Travel Earth (@aroundtheworldpix) on

Покрај кучињата и мачките, мрзливците се едни од најпопуларните животни што луѓето ги гледаат на Интернет, а според зоолозите, причината за тоа е комбинацијата на нивната чудност, постојаната мистериозна насмевка и нивните слатки бебиња. Покрај тоа што се слатки, тие исто така имаат голем број необични карактеристики што ги прават фасцинантни.

2. Меркат

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Amanda Spring (@amandaspringart) on

Меркатите се мали животни кои живеат во Боцвана и во пустината Калахари. Тие се високи само 30 центиметри, а младенчињата само 6 центиметри. Живеат во подземни јами кои изгледаат како лавиринти со многу премини. Овие животни се месојади, многу се друштвени и живеат во групи од околу 30 единки. Тие имаат мали очи и црни влакна околу нив што наликуваат на очила за сонце и ги штитат очите од сонцето.

3. Коала

 

View this post on Instagram

 

A post shared by pisi pisi (@gorgeous._.animals) on

Коалите се животни чие однесување варира од благо каприциозно до целосна депресија. Но, и покрај нивниот навидум незгоден карактер, популарноста на коалите сугерира дека, како и во љубовните врски, нечиј добар изглед може да ги скрие и сериозните недостатоци.

4. Пингвин

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ✸ Alvaro Lever Villarroel (@alvaro_lever) on

И овие водни птици се на списокот на најслатки животни. Во светот има 17 видови пингвини, повеќето од нив црно-бели. Пингвините не можат да летаат, но тие се одлични пливачи.

5. Црвена панда

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Red Pandas (@_redpandas) on

Црвената или малата панда е тревојаден цицач која е малку поголема од домашната мачка и е долга околу 56 центиметри. Таа ги населува Хималаите во Непал и во Јужна Кина. Двата вида панди имаат карактеристики на мечка и на ракун. Нивниот заеднички предок датира од пред 10.000.000 години и постоел низ цела Евроазија.

6. Бел кит

 

View this post on Instagram

 

A post shared by H.J. | Marine Life Artist (@aech.jay.in.pigment) on

Долг околу четири метри, белиот кит се наоѓа во поладните атрички мориња, со големина од околу една петтина од синиот кит. Со својата релативно мала големина и интересната структура на лицето и на челото, китот белуга е несомнено многу обожавано животно.

7. Риба кловн

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Reny 🇨🇿 Abovewater Underwater (@tunatura_12) on

Овие риби можат да го променат полот и тие често може да се видат многу близу до предаторите чиј отров не влијае на овие риба и ја штити од другите предатори. Рибата плаќа за таа заштита јадејќи ги нивните остатоци и одржувајќи им ја куќата чиста.

8. Чинчила

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Frostie & Sushi 🍣💘 (@instachinchilla) on

Татковината на чинчилите се јужноамериканските Анди. Во почетокот на 20-тиот век, тие биле пренесени во САД и во Канада, каде што станале омилени домашни миленичиња. Во Европа стигнуваат дури во средината на минатиот век.

9. Бела фока

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MM Documentary (@mmdocumentary) on

Гренландските фоки имаат перки наместо екстремитети, а возрасните фоки имаат дамка на грбот што наликува на седло. Гренландските фоки се цицачи, па дишат на бели дробови и своите младенчиња ги хранат со своето млеко. Тие го поминуваат поголемиот дел од животот во ледените води на северниот Атлантик. Но, овие издржливи животни одлично се снаоѓаат и во области со многу снег и мраз. Возрасните фоки тежат над 130 килограми и се долги околу 1,6 метри.

10. Голема панда

 

View this post on Instagram

 

A post shared by シャオルー (@taiwantravelxiaoru) on

Големата панда е цицач кој припаѓа на семејството мечки и потекнува од Централна и Јужна Кина. Оваа панда најчесто се храни со бамбус, но може да јаде и друга храна, на пример мед. Големата панда е едно од најзагрозените животни на планетата.

Можеби ве интересира кои животни спијат најдолго?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар