Кој паничи, а кој не се грижи: Овните сметаат дека се отпорни на вирусот, Девицата е крал на дезинфекцијата, Близнаците се шегуваат со друштвото!

При најмала болка во телото првите што ќе се грижи се овие 5 знаци кои веднаш помислуваат на најлошото! 3 знака можат да се справат со своите стравови и хипохондријата, а на последните 4 знака не се премногу загрижени. Откријте за кои знаци се работи во текстот подолу.

Кој паничи, а кој не се грижи: Овните сметаат дека се отпорни на вирусот, Девицата е крал на дезинфекцијата, Близнаците се шегуваат со друштвото!

Овие знаци најмногу се плашат од болест:

1. Девица

Девицата е најголемиот хипохондрик во хороскопот. Најчесто ќе ја сретнете во здравствените центри и болниците. Таа постојано оди на некои прегледи и мисли дека е болна. Во некои случаи, тоа може да ѝ премине во опсесија. Тоа е причината зошто таа постојано го чисти својот дом, миејќи ги рацете секогаш. Таа се плаши од вируси, бактерии, мора да се вакцинира против грипот и да се затвори во куќата кога ќе започне бранот на сезонски болести – од цревни вируси до други вирусни заболувања. И кога ви треба помош затоа што имате висока температура, нека не ви паѓа напамет да ја повикате Девицата. Тоа може дури и да ја навреди.

2. Јарец

За нив е најтешко да се справат со сопствените стравови. А, еден од тие стравови е стравот од болести. Сè е добро додека сте здрави – ќе ви каже Јарецот. Но, неговиот страв од болест е толку силен што не може да се справи со него, па дури избегнува да посети и лекар. Сепак, ова нема да го спречи да сурфа на Интернет и да бара објаснувања за симптомите што ги чувствува во неговото тело. Иако има едноставен цревен вирус, некој ќе замисли дека боледува од карцином на дебелото црево. Тој е погоден од паниката, па реагира со немоќ, а токму тоа, според него, е болеста – неможноста да се биде независен и да зависи од никого.

3. Риби

Рибите се склони кон измислување на болести. Тие имаат живописна имагинација и честопати гледаат нешто што не постои. Така е и со болеста. Тие се паничари, така што во оваа пандемија на коронавирусот ќе најдат причина зошто не можат да направат нешто. Ќе одат на боледување, ќе се осамат и ќе избегнуваат контакт со другите луѓе. Рибите понекогаш тајно уживаат во немоќта, па затоа хипохондријата понекогаш е корисна за нив како изговор. Тие сакаат да се грижат за себе и се склони кон самосожалување, па затоа измислувањето болести има смисла во нивниот случај.

4. Рак

За разлика од неговите претходници, хипохондрици, тој не размислува за болеста сè додека не се појават некои сериозни здравствени проблеми. Потоа следува паника. Тој знае дека не смее да сурфа на Интернет, затоа што таму ќе наиде на информации што може да укажат на најлошото. Ракот дури е склон да крие од другите дека нешто не е во ред и не се чувствува најдобро. Сепак ќе побара помош од лекар, иако сака да го избегне. Но, стравот од најлошото не му дава мир. Поради неговата преосетливост и склоност да измислува сценарија за најлошото, хипохондријата ретко може да го заобиколи.

5. Вага

Вагата не паничи кога станува збор за здравјето, но здравствените нарушувања и склоноста да размислува за болести ѝ помага да преземе нешто. Се работи за привлекување внимание. Погледнете ме, помогнете ми, бидете со мене, сакајте ме – болеста кај Вагата настанува поради овие причини. Затоа, понекогаш кашлицата ќе се претвори во тежок бронхитис, а температурата во опасна пневмонија, со надеж дека оние што се важни за неа, ќе потрчаат кон неа и ќе ја разгалат. Но, таа нема да посети лекар, освен ако работите не отидат премногу далеку. Ќе рече: – Не е ништо, ќе помине, само остани со мене, лечи ме.

Знаци кои мислат дека можат да се справат со стравот:

1. Бик

Стабилен и трезвен Бикот го оддржува своето тело и здравје. И не подлегнува на стравот кога ќе се појават здравствени проблеми. Иако воопшто не му е сеедно, нема да зборува за тоа. Тој се справува со состојбата во себе и преку посета на доктор. Исто така, тој е склон кон земање хербални лекови и лекување со ароматерапија и народна медицина. Тој верува дека сè што постои во природата е лек и смета дека фитотерапијата може да помогне во санирањето на здравствените нарушувања. Кога ќе се појави болест, пристапува сериозно, одговорно и темелно. Тој не остава ништо на случајноста.

2. Скорпија

Не ја сака болеста затоа што таа состојба го прави немоќен, а ниту една Скорпија не сака да се чувствува така. Таа сака да има контрола врз себе, својот живот, нејзините најблиски и сопственото здравје. Скорпијата им верува на лекарите, но не оди на испитувања сè додека не мора да го направи тоа. Кога има нешто необично во нејзиниот случај, таа сака да остане во болница затоа што тогаш е сè под контрола. Таа ја обезбедува целата медицинска нега и грижа што ѝ е потребна и верува дека сè ќе биде добро. Скорпијата најмногу се плаши од смрт и поради тие причини таа бега од болеста и повремено ја напаѓа хипохондрија.

Продолжете да читате на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар