Како звучи германскиот во споредба со другите јазици?

Секој светски јазик е уникатен, си има своја граматика, историја и звучи различно. Како на пример, францускиот јазик се смета за јазик на љубовта, бидејќи е милозвучен, додека од друга страна германскиот се смета за груб.

Како звучи германскиот во споредба со другите јазици?

Јутјуб каналот „Copy Cat Channel“ преку неколку интересни видеа прави интересна споредба како еден збор се изговара на неколку јазици. Помеѓу јазиците се наоѓаат францускиот, англискиот, италијанскиот, шпанскиот и германскиот. Што мислите кој отскокнува? 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар