Кујнски трик: како кафето подолго време да остане жешко?

Кујнски трик: како кафето подолго време да остане жешко?

Доколку сакате да го пиете вашето кафе додека е жешко, но понекогаш попатните активности не ви го дозволуваат тоа, еве едно едноставно решение.

Кујнски трик: како кафето подолго време да остане жешко?

Пред да го направите кафето, шолјата наполнете ја со врела вода. Потоа, истурете ја водата и сипете го кафето. Благодарение на овој трик, нема да ја загубите топлината на кафето, загревајќи ја студената шолја, поради што тоа подолго време ќе остане топло.

Токму поради оваа причина, во кафулињата шолјите за кафе стојат на машината за еспресо – за постојано да се греат.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар