Како Дедо Мраз може да ги достави сите подароци во една ноќ?

Ова е една кратка и мошне интересна листа на факти, од која ќе научите многу работи од секојдневниот живот, кои досега тешко дека сте ги сретнале.Како Дедо Мраз може да ги достави сите подароци во една ноќ?Американските научници пресметале дека Дедо Мраз мора да посетува по 822 дома во секунда, за да ги достави сите подароци до децата низ светот за време на божиќната ноќ.

Панцирот е измислен од страна на доставувач на пица од Детроит, откако тој бил погоден од куршум 2 пати вршејќи си ја работата.

Истражувањата покажуваат дека кравите даваат повеќе млеко кога слушаат релаксирачка музика.

Кокошките можат да ја видат дневната светлина 45 минути пред луѓето.

Францускиот писател Ги де Мопасан секој ден ручал во ресторанот на врвот од Ајфеловата кула, затоа што ја мразел, а тоа бил единствениот ресторан во Париз од кај што не морал да ја гледа.Како Дедо Мраз може да ги достави сите подароци во една ноќ?Доколку тргнете со авион од Токио во 7 часот наутро, во Хонолулу, Хаваи ќе стигнете во 16:30 минути претходниот ден.

Истражувањата покажуваат дека 70% од луѓето не сакаат да зборуваат на телефон пред други.

Според истражувањата на американската фондација за шах, постојат 170.000.000.000.000.000.000.000.000 начини како да се одиграат првите 10 потези во една партија.Како Дедо Мраз може да ги достави сите подароци во една ноќ?Кога тигарот рика, неговиот звук може да се чуе на оддалеченост од 3 километри.

Дали сте знаеле дека во Абу Даби постои златомат, односно машина која функционира како банкомат, но наместо пари ви дава злато?

Бурмите во многу земји се носат на домалиот прст на левата рака, бидејќи тоа е единствениот прст што има вена директно поврзана со срцето. Кај нас на левата рака се носи вереничкиот прстен.

Во 1962 година, Брус Ли за само 11 секунди успеал да му зададе 15 удари со рака и еден со нога на својот противник, а со тоа и да го нокаутира и да го добие мечот.

Дали сте знаеле дека со бананата делиме 50% иста ДНК?Како Дедо Мраз може да ги достави сите подароци во една ноќ?Елвис Присли во 8-мо одделение имал тројка по музичко.

Во светот има само две земји кои не продаваат Кока-кола. Тоа се Северна Кореја и Куба.

Цртаните со Доналд Дак биле забранети во Финска, бидејќи тој не носи панталони.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар