Како да се ослободите од 10 видови штетници што го напаѓаат вашиот дом?

Како да се ослободите од 10 видови штетници што го напаѓаат вашиот дом?

Со појавата на несакани штетници во куќата, животот станува неподнослив. Тие ги уништуваат мебелот и облеката, ја расипуваат храната и ги плашат децата и животните. Освен тоа, понекогаш се појавуваат на неочекувани места. Секој вид штетници бара различен начин на отстранување. Тешко е да ги запомните сите, но кога непоканетите гости ќе се појават во вашиот дом, треба да реагирате брзо, а овие едноставни и ефективни начини ќе ви помогнат во тоа.

1. Глувци

Како да се ослободите од 10 видови штетници што го напаѓаат вашиот дом?

Глувците се многу поголеми од инсектите и тие не се во можност да влегуваат низ ситните отвори во домот. Затоа, ако најдете глушец под креветот, прво треба да откриете како влегол внатре и да го затворите тој отвор. Исто така, можете да поставите стапици за да ги фатите глувците што веќе се населиле кај вас. Но, бидете внимателни, затоа што тие стапици можат да бидат опасни ако имате животни или мали деца во куќата.

2. Мравки

Како да се ослободите од 10 видови штетници што го напаѓаат вашиот дом?

Мравките се најчестите штетници во куќата и тие лазат по вашата храна. Првото нешто што треба да го направите е да ги исфрлите сите остатоци од слатки и почесто да ги фрлате ѓубрето. Ако нема што да јадат, тие нема да останат долго во вашата кујна. Мравките исто така мразат бебешка пудра. Посипете по ѕидовите за да ги запрете да влегуваат во вашиот дом.

3. Муви

Како да се ослободите од 10 видови штетници што го напаѓаат вашиот дом?

Ако чувствувате дека мувите стануваат дел од вашето семејство, тогаш треба да купите мрежа за комарци. Но, ако поради дизајнот на вашите прозорци не сте во можност да ја наместите мрежата на соодветен начин, можете да користите специјални стапици за муви.

4. Пајаци

Како да се ослободите од 10 видови штетници што го напаѓаат вашиот дом?

Како што знаете, пајаците играат многу важна улога во земјоделството и во екосистемот на планетата. Затоа, ако е можно, не убивајте ги, туку обидете се да ги натерате да го напуштат вашиот дом. Најлесен и најефикасен начин за тоа е постојано да ги собирате нивните мрежи. Исто така, постои еден народен лек – ставете неколку костени во секоја просторија. Науката сè уште не го истражила овој метод, но нашите предци откриле дека костените ги плашат пајаците.

5. Крлежи

Како да се ослободите од 10 видови штетници што го напаѓаат вашиот дом?

За разлика од претходните штетници, крлежите претставуваат вистинска закана за вашиот живот. Ако живеете во близина на шума или на парк, еден ден ќе ги најдете во вашиот дом. Кога тоа ќе се случи, прегледајте се себеси, членовите на вашето семејство и вашите животни, но и направете ги сите потребни медицински тестови. Освен тоа, ќе ви требаат хемикалии за да го исчистите вашиот дом. Најдобро е да побарате помош од луѓе што се специјалисти во таа област.

6. Бубачки

Како да се ослободите од 10 видови штетници што го напаѓаат вашиот дом?

Овие бубачки обично се наоѓаат во кујната. Исто како мравките, тие лазат во потрага по лесно достапна храна. Чекор по чекор, вие треба прецизно да ја исчистите вашата кујна. Отстранете сè од полиците и избришете ги со раствор од бел оцет и вода во размер 50:50.

Бубачките понекогаш се толку мали што не можат да се видат со голо око. Затоа, треба да ги исфрлите сите житни култури, печива и слатки што би можеле да ги достигнат.

7. Молци

Како да се ослободите од 10 видови штетници што го напаѓаат вашиот дом?

Ако имате крзнено палто во вашата гардероба, тогаш веројатно треба да почнете да се грижите однапред затоа што ларвите на молците многу сакаат да се хранат со крзно и со други ткаенини. Не ставајте валкана облека во вашиот плакар бидејќи молците ги привлекува мирисот на пот.

За подобар ефект, земете лаванда, ловоров лист, каранфилче, рузмарин и мајчина душица и ставете ја оваа смеса на една од полиците. Молците го мразат мирисот на билки.

8. Дрвеници

Како да се ослободите од 10 видови штетници што го напаѓаат вашиот дом?

Дрвениците укажуваат дека вашата куќа е премногу влажна. Значи, високата влажност е главната причина за појава на овие неочекувани гости. Проверете дали ви капат славините. Ако да, тогаш решението е пронајдено – повикајте водоводџија. Во рок од еден месец, дрвениците треба да го напушти вашиот дом, во спротивно, хемикалиите секогаш може да ви помогнат.

9. Змии

Како да се ослободите од 10 видови штетници што го напаѓаат вашиот дом?

Змијата е штетник од којшто најтешко можете да се ослободите. Хемикалиите нема да ви помогнат во овој случај, па ќе треба физички да ја отстраните. Но, прво проверете дали можете да ја отстраните безбедно, а можете да користите метла или стап. Дебелите и квалитетни нараквици исто така може да ви помогнат ако не се плашите да ја соберете.

Како да се ослободите од 10 видови штетници што го напаѓаат вашиот дом?

Ако се сомневате дека змијата е опасна, не ризикувајте. Ако можете, покријте ја со ќебе или со кофа и повикајте професионалци.

10. Лебарки

Како да се ослободите од 10 видови штетници што го напаѓаат вашиот дом?

Валканите чинии во мијалникот, трошките на подот, останатата храна и празните лименки или кутии се најпривлечни за лебарките во вашиот дом. Веќе многу години луѓето користат сок од лимон за борба против овие инсекти. Користете го на местата каде што овие штетници најчесто лазат, а лимонот треба да ги исплаши.

Како да се ослободите од 10 видови штетници што го напаѓаат вашиот дом?

Прочитајте како да ги препознаете најчестите убоди од инсекти.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар