Како да ги препознаете најчестите убоди од инсекти?

Како да ги препознаете најчестите убоди од инсекти?

На сите ни се случило да имаме блиска средба со инсекти. Овој проблем е поголем во текот на летниот период. Понекогаш, тешко е да препознаете што точно ве боцнало. Убодот може да ве боли, чеша, па дури и да отече. Постојат многу различни видови инсекти и сите пренесуваат различни болести, така што многу е важно да препознаете од каде потекнува убодот. Овој краток водич ќе ви помогне да откриете точно кој инсект ве нападнал…

Стршен

Како да ги препознаете најчестите убоди од инсекти?

Местото на убодот од стршен поцрвенува и многу отекува. Може да се појават и чиреви. Жртвата чувствува многу силна болка што е полоша и од онаа на убод од оса. Отровот на стршенот е многу поотровен, бидејќи самиот инсект е поголем. Отровот содржи хистамин и ацетилхолин. Доколку ве боцне стршен и почувствувате студ во екстремитетите, ушите и усните ви станат сини и имате проблеми со дишењето, мора да одите на доктор.

Пчела

Како да ги препознаете најчестите убоди од инсекти?

Треба да ја отстраните боцката од повреденото место. Кожата обично поцрвенува и отекува. Потоа се јавува пецкање, остра болка и силен јадеж. Ако не сте алергични, тука ќе завршат вашите маки. Меѓутоа, доколку сте алергични на отровот од пчелата, може да имате проблеми со дишењето.

Оса

Како да ги препознаете најчестите убоди од инсекти?

Симптомите на убод од оса се исти како оние на убод од пчела. Местото поцрвенува, отекува, се јавува болка и пецкање, а подоцна се јавува и чешање. Може да се појави и крварење на кожата. Осата може да ве боцне повеќе пати. Исто така, многу е важно да знаете дали сте алергични на оси, бидејќи може да паднете во анафилактички шок.

Комарец

Како да ги препознаете најчестите убоди од инсекти?

Убодот од комарец изгледа како отечена црвена точка со големина на бобинка. Најчесто се јавува на отворените места од телото. Комарците ги касаат местата каде што кожата е многу тенка и лесно може да се дојде до крвните садови. Кога касаат, тие испуштаат плунка во раната. Нивната плунка содржи антикоагуланти кои ја прават крвта поретка. Поради тоа кожата станува црвена, отекува и се јавува јадеж.

Крлеж

Како да ги препознаете најчестите убоди од инсекти?

Телесната реакција на убод од крлеж е црвена точка. Инсектот може да остане во жртвата подолго време и да станува поголем пиејќи ја нејзината крв. Најлошо е тоа што крлежите ги заразуваат луѓето со енцефалитис, лајмска болест и многу други болести. Ако го отстраните крлежот од телото, но црвената точка не исчезне и продолжи да расте, мора да посетите доктор што е можно побрзо.

Продолжете на следната страница за останатите инсекти…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар