Како да го бојадисате вашиот ѕид во омбре стил?

Како да го бојадисате вашиот ѕид во омбре стил?

Освежете го вашиот дом, бојадисувајќи некој ѕид во модерен омбре стил, во боја на мента. Вашето живеалиште ќе изгледа модерно и ќе се прелева во релаксирачки океански бои.Како да го бојадисате вашиот ѕид во омбре стил?Потребни материјали:

  • 3 кантички со светла, медиум и темна нијанса од истата боја
  • Леплива трака
  • Валјак
  • Четки за бојадисување
  • Плиток сад за боја

Постапка за бојадисување омбре ѕид:

1. Најпрво обојте го целиот ѕид со најсветлата нијанса. Потоа подгответе ја долната четвртина од ѕидот, обележувајќи ги границите со леплива лента и обојте го тој дел со најтемната нијанса.

2. Помешајте ги најтемната со средната нијанса и обојте ја втората четвртина одоздола.

3. Третиот дел одоздола, обојте го со средната нијанса.

4. Со сува четка, комбинирајте ги нијансите и покријте ги видливите линии каде што се пресекуваат боите. Посветете се и на најмалите корекции, додека не добиете идеален омбре ефект.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар