Како зборуваат животните во различни земји?

Кога нашите кучиња лаат, ние слушаме како да ни се обраќаат со зборовите: „Ав, ав“. Петелот се јавува наутро со нему својственото „Кукурику“, а овците блеат со познатото „беее“. Но, во некои други земји тоа не е така.

Како зборуваат животните во различни земји?

Во различни култури луѓето различно го имитираат звукот кој го создаваат животните. Така, на пример, петелот во Колумбија вели „кикирики“, а оној во Кина се истакнува со долго „О о ооо“. Или пак, можеби и животните зборуваат на различни јазици. 🙂


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

  1. Riste Reply

    Beee 🙂

Остави коментар