Град во кој температурите во зимата достигнуваат до -68, а во лето +38 степени Целзиусови

Верхојанск е град во Русија каде температурите во зимата се спуштаат под нулата. Најниската измерена температура во овој град била дури до -68 степени Целзиусови.

Град во кој температурите во зимата достигнуваат до -68, а во лето +38 степени Целзиусови

Верхојанск може да биде потопол во летото, па понекогаш се измерени дури +38 степени Целзиусови, што е највисоката температура досега измерена во Арктичкиот круг. Последниот пат кога беше приближно топло во овој град беше во 1988 година со +37,3 степени.

Овој град можете да го најдете во Гинисовата книга на рекорди како место со највисока температурна разлика на Земјата.

Неочекувано високите температури веќе неколку недели се постојана појава во Сибир, а покрај топлината, локалното население се бори и со пожари.

Град во кој температурите во зимата достигнуваат до -68, а во лето +38 степени Целзиусови

Град во кој температурите во зимата достигнуваат до -68, а во лето +38 степени Целзиусови

Град во кој температурите во зимата достигнуваат до -68, а во лето +38 степени Целзиусови

Град во кој температурите во зимата достигнуваат до -68, а во лето +38 степени Целзиусови

Погледнете кои 5 европски национални паркови нема да бидат преполни дури ни откако ќе се отворат границите.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, книгите на Стивен Кинг, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар