Едноставни медитации што ќе го смират вашиот ум за 60 секунди

Едноставни медитации што ќе го смират вашиот ум за 60 секунди

Сигурно знаете дека медитацијата е еден од најдобрите методи за справување со стресот. Со секојдневното забрзано темпо, секој бара некаков начин да се опушти и да остане здрав. А, медитацијата служи токму за тоа. Започнете со некоја медитација што трае една минута, тоа е доволно време да забавите, да дишете правилно и да ги насочите мозокот и мислите кон нешто друго.

Едноставни медитации што ќе го смират вашиот ум за 60 секунди

1. Основна медитација за дишење: ставете ја едната рака на градите, а другата на срцето. Вдишете преку нос четири пати, а издишете броејќи до четири. Продолжете да го правите тоа додека не помине една минута. Оваа вежба е најдобро да се прави наутро, бидејќи ќе ви помогне подобро да го започнете денот.

2. Медитација на ноздрите: за да ја балансирате енергијата, наизменично користете ги ноздрите. Затнете ја десната ноздра и вдишете низ левата. Потоа затнете ја ја левата ноздра и издишете низ десната страна. Правете го тоа една минута.

3. Медитација за истегнување на вратот: спуштете го десното уво на десното рамо и вдишете полека, а потоа полека издишете низ устата. Повторете четири пати, а потоа сменете ги страните. Ова ќе ви помогне да се ослободите од напнатоста.

4. Подвижна медитација: застанете исправено со споени дланки и длабоко вдишете низ носот. Ставете ја едната рака на половината, спуштете ја другата рака и малку свиткајте се настрана. Вратете се на средина, вдишете и издишете, свиткувајќи се малку на другата страна. Фокусирајте се на дишењето додека ја изведувате оваа вежба.

5. Медитација во поза на дрво: ставете ја едната нога цврсто на земја и ставете ја другата нога на спротивната нога над коленото. Спојте ги дланките и фокусирајте се на лесно дишење. Ако ви е тешко да одржите рамнотежа, обидете се да се фокусирате на една точка. Дишете така 60 секунди, а потоа повторете на спротивната страна.

Прочитајте како да се справите со претераното размислување без медитација.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар