8 работи што треба да ги знаат сите сопственици на кучиња

8 работи што треба да ги знаат сите сопственици на кучиња

Сопствениците на кучиња понекогаш велат дека нивното куче е добро и дека е пријателски настроено само затоа што не сакаат да го шетаат врзано со ремче. Иако миленичињата така се чувствуваат слободно, тоа може да претставува опасност и за миленичето и за околината. Ако не се наоѓате во целосно затворено подрачје, пуштањето на кучето да шета слободно може да ви предизвика многу проблеми.

1. Кучето што шета слободно може да стане вознемирено или возбудено кога ќе сретне други кучиња

8 работи што треба да ги знаат сите сопственици на кучиња

Без оглед на тоа колку добро се однесува вашето куче, може да се случат непредвидливи ситуации. Понекогаш кучињата може неконтролирано да се возбудат кога ќе видат друго куче и веднаш брзаат кон него. Нивното разиграно однесување може да прерасне во агресивна ситуација помеѓу двете кучиња, а борбата може да биде неизбежна. Од друга страна, вашето куче може да стане агресивно и да нападне друго куче. Последиците може да бидат проблематични и за домашните миленици и за нивните сопственици.

2. Некои луѓе не сакаат да има слободни кучиња наоколу

8 работи што треба да ги знаат сите сопственици на кучиња

Не секој е љубител на кучиња и не секој ужива да има кучиња што трчаат околу него, дури и ако кучето само сака внимание. Многу деца или постари луѓе може да се исплашат или дури да доживеат психолошка траума ако кучето скокне врз нив додека е разиграно. Покрај тоа, не секој е физички способен да се справи со целата љубов што може да ја понуди кучето.

3. Може да ги доведе во опасност другите животни

8 работи што треба да ги знаат сите сопственици на кучиња

Освен што ќе се обидува да се дружи со други кучиња, вашето ослободено милениче би можело да одлучи да брка други животни, како мачките што живеат во вашето соседство. Можноста да му наштети на други суштества е прилично голема.

4. Може да биде опасно и за малите деца

8 работи што треба да ги знаат сите сопственици на кучиња

Ако кучето му пристапи на детето за да си игра, детето може да се возбуди, да го повлече за крзното, па дури и случајно да го удри. Ова може да доведе до непредвидливи реакции дури и од најдисциплинираните животни и може да предизвика повреди и психолошка траума.

5. Може да го доведе во опасност самото куче

8 работи што треба да ги знаат сите сопственици на кучиња

Кучето што шета слободно може да се возбуди и да почне да истражува сè што е околу него. Некои од нив дури и не се враќаат кај сопственикот кога ќе бидат повикани по име. На тој начин, ризикувате да го изгубите вашето милениче. Покрај тоа, вознемиреното, ослободено куче може да не обрне доволно внимание на околината и случајно да истрча на улица каде што шансите да го удри автомобил се многу големи.

6. Може да земе храна од непознати

8 работи што треба да ги знаат сите сопственици на кучиња

Сопствениците на кучиња знаат колку возбудени може да бидат нивните миленици кога ќе помирисаат нешто вкусно. Она што ги прави особено среќни е кога добиваат некоја вкусна храна од непознати луѓе. Сепак, странците не се секогаш толку невини колку што изгледаат. Некои луѓе може да ја измешаат храната со отров за стаорци и да се обидат да му ја понудат на кучето, едноставно затоа што веќе не сакаат да го гледаат во своето соседство. Ако го шетате кучето врзано со ремче, можете да го контролирате што јаде.

7. Се зголемува ризикот од заболувања

8 работи што треба да ги знаат сите сопственици на кучиња

Друга возбудлива активност на ослободено куче му е да бара нешто за јадење на земјата. Ѓубрето и расипаната храна може сериозно да му наштетат. Исто така, некои кучиња сметаат дека е добро да консумираат измет на други животни, а во него може да има вируси и паразити, па вашето куче може да се разболи.

8. Може да биде спротивно на законот

8 работи што треба да ги знаат сите сопственици на кучиња

Во многу земји е забрането да го пуштите кучето да се шета слободно. Казните за непочитување на ова може да бидат прилично високи. Околу парковите и јавните места, можете да видите знаци што ги предупредуваат сопствениците на кучиња за овие правила.

Прочитајте кои 10 грешки треба да престанат да ги прават сопствениците на мачки.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар