10 грешки што треба да престанат да ги прават сопствениците на мачки

10 грешки што треба да престанат да ги прават сопствениците на мачки

Дури и најискусните сопственици на мачки понекогаш прават сериозни грешки во грижата за своите миленици. Поради овие грешки, животните ќе се чувствуваат некомфорно и можеби ќе почнат да се однесуваат лошо.

1. Одбивате да направите кастрација или стерилизација на вашата мачка

10 грешки што треба да престанат да ги прават сопствениците на мачки

Слика 1: Рендгенска снимка од бремена мачка
Слика 2: Рендгенска снимка од стерилизирана мачка

Во повеќето случаи, овие постапки имаат позитивно влијание врз здравјето на мачката. Стерилизацијата го намалува ризикот од тумор на градите кај мачките, а кастрацијата го намалува ризикот од тумор на тестисите кај мачорите. Покрај тоа, овие мачки не се склони кон агресија или кон бегање од дома.

2. Капење на мачката

10 грешки што треба да престанат да ги прават сопствениците на мачки

Дури и некои кучиња се нервозни кога ги капете. Мачките речиси и не треба да се капат затоа што тие редовно се чистат сами. Ако вашето домашно милениче се валка, подобро е да користите влажна крпа и нежно да ги триете дамките. Во ретки случаи, кога капењето е навистина потребно, измијте ги само деловите што се валкани, а не целото тело.

3. Ја храните мачката само со сува храна

10 грешки што треба да престанат да ги прават сопствениците на мачки

Сувата храна е само ужина и не може да го задоволи гладот на вашето милениче. Менито на мачката треба да содржи течна храна што ќе ѝ ја давате неколку пати на ден. Но, не ја исфрлајте сувата храна целосно затоа што е добро вашата мачка да грицка нешто во текот на денот.

4. Не ја носите на ветеринар

10 грешки што треба да престанат да ги прават сопствениците на мачки

Дури и мачките што никогаш не биле надвор треба да се вакцинираат. Ако живее во стан, не значи дека не може да се разболи. Најдобро е да ја носите вашата мачка на ветеринар еднаш на секои 6 месеци.

5. Оставање растенија што може да ги дофати вашата мачка

Некои растенија се токсични за домашните миленици. Како што знаете, мачките сакаат да се обидуваат да јадат цвеќиња, па затоа е подобро однапред да бидете сигурни дека флората во вашиот дом не е опасна за фауната во вашиот дом. Меѓу најтоксичните растенија се азалејата, нарцисот, алоето, бегонијата, калата и фикусот.

6. Ја казнувате за лошото однесување

10 грешки што треба да престанат да ги прават сопствениците на мачки

Лошото однесување на мачката е нејзиниот начин на решавање на проблемите. Ако го гребат мебелот значи дека не им се допаѓа играчката за гребење или дека таа е ставена на несоодветно место. Ако касаат и гребат, тоа значи дека не сте ги научиле како да си играат со луѓето или ве сметаат за опасност.

Ако мачката не го користи своето легло, тоа значи дека или има здравствени проблеми или не ѝ се допаѓа леглото. Ако сакате да ја казните својата мачка за тоа, ќе добиете само застрашено и раздразливо милениче.

7. Купување мачка за мало дете

10 грешки што треба да престанат да ги прават сопствениците на мачки

Децата не смеат да бидат оставени сами со мачки затоа што тие можат да ги повредат мачките. Исто така, гласните звуци ги плашат мачките и тие можат да станат агресивни. Ако одлучите да земете домашно милениче, подобро е да внимавате на вашите деца ако мачката е во близина.

8. Игнорирање на правото на мачката да биде сама

10 грешки што треба да престанат да ги прават сопствениците на мачки

Исто како луѓето и мачките имаат потреба од место каде што можат да бидат сами и да се чувствуваат удобно и безбедно. На мачката ѝ треба засолниште каде што ќе може да се скрие и да спие, особено дома.

9. Хранење со млеко

10 грешки што треба да престанат да ги прават сопствениците на мачки

Мачињата треба да пијат млеко од своите мајки. Ако поради некои причини не можат, млекото може да се замени со специјални алтернативи за млеко купени од ветеринар или со козјо млеко. Но, во адолесценцијата се случуваат промени во телото на мачката и помалку се лачи ензимот потребен за соодветна асимилација на млекото. Исто така, кај возрасните животни може да се појави и нетолеранција на лактоза.

10. Отстранување на ноктите

10 грешки што треба да престанат да ги прават сопствениците на мачки

Оваа операција се смета за сурова и е забранета во многу земји. Во текот на оваа постапка, животното добива скршени и ампутирани нокти. Како резултат на тоа, мачката може да страда од силна болка во шепите при движење.

Погледнете ги овие илустрации што ги прикажуваат мачките во вистинското светло.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар