11 плажи што ќе ги привлечат сите што бараат мир и кристално чиста вода

6. Плажата Шел, Австралија

Плажата Шел којашто се протега на повеќе од 60 километри е сместена во регионот Шарк Беј во западна Австралија и целосно е покриена со школки. Високата соленост им овозможува на школките да се размножуваат и ако помисливте дека ова е идеално место за собирање тони школки мораме да ве разочараме затоа што нивното собирање е строго забрането бидејќи плажата е под заштита на УНЕСКО.

11 плажи што ќе ги привлечат сите што бараат мир и кристално чиста вода

11 плажи што ќе ги привлечат сите што бараат мир и кристално чиста вода

7. Кала Макаралета, Шпанија

Кала Макаралета е бисерот на Јужна Менорка. Како да се наоѓате во целосно друг свет благодарение на тиркизната боја, боровите дрвја и плажите. Ова плажа е популарна помеѓу оние кои бараат спокојство.

11 плажи што ќе ги привлечат сите што бараат мир и кристално чиста вода

11 плажи што ќе ги привлечат сите што бараат мир и кристално чиста вода

8. Плажата Тулум, Мексико

Тулум е една од топ дестинациите во светот поради нејзината чиста вода и мекиот бел песок. Но, остатоците од Маите во оваа област се тие што ја прават плажата Тулум толку посебна. Таа е совршено место за љубителите на плажа кои сакаат да истражуваат историски и културни места.

11 плажи што ќе ги привлечат сите што бараат мир и кристално чиста вода

11 плажи што ќе ги привлечат сите што бараат мир и кристално чиста вода

9. Плажата Вајт Сендс Хајамс, Австралија

Плажата Хајамс се наоѓа во списокот на Гинисовата книга на рекорди за најбела песочна плажа во светот. Подобро да носите очила за сонце поради светлината што се одбива од песокот бидејќи е заслепувачка и може да ви ги оштети очите.

11 плажи што ќе ги привлечат сите што бараат мир и кристално чиста вода

11 плажи што ќе ги привлечат сите што бараат мир и кристално чиста вода

10. Плажата Папаколеа, Хаваи

Плажата Папаколеа или Грин Сенд ја добива својата карактеристична боја од минерал со вулканско потекло што исто така се користи во накитот. За да се сончате на оваа плажа потребна е посебна дозвола. Но, не можете да ја земете со себе оваа „скапоцена песок“ бидејќи тоа е илегално.

11 плажи што ќе ги привлечат сите што бараат мир и кристално чиста вода

11 плажи што ќе ги привлечат сите што бараат мир и кристално чиста вода

11. Плажата Вакатоби, Бали

Името на островот е акроним од 4 поголеми острови: Ванги Ванги, Каледупа, Томиа и Бионгко. Различниот и обоен морски живот заедно со кристално чистата вода ги привлекува нуркачите од целиот свет.

11 плажи што ќе ги привлечат сите што бараат мир и кристално чиста вода

11 плажи што ќе ги привлечат сите што бараат мир и кристално чиста вода

Погледнете ги и овие плажи што ќе ве воодушеват со својата природна убавина.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Психолог кој најдобро се изразува преку пишаниот збор. Нејзиниот личен лајтмотив гласи: „Остани своја и поинаква бидејќи само така ќе блеснеш во полн сјај!“

Поврзани содржини

Остави коментар