11 плажи што ќе ги привлечат сите што бараат мир и кристално чиста вода

11 плажи што ќе ги привлечат сите што бараат мир и кристално чиста вода

Кога летото е во неговиот полн ек, секогаш е задоволство да се поминува време на места кои не се допрени од модерната цивилизација. Некогаш се чини дека не постојат места што се останати на планетата, а да се имуни на проблемот со загадувањето. Но за среќа, можат да се најдат дестинации што ќе ве воодушеват со нивната природна убавина, чиста вода и свеж воздух.

11 плажи што ќе ги привлечат сите што бараат мир и кристално чиста вода

1. Праја до Санчо, Бразил

Плажата се наоѓа во Фернандо де Нороња – архипелаг што е дел од листата на УНЕСКО за светско наследство. Таа е дом и на најголемата популација делфини во светот. Постои ограничен број на туристи на кои им е дозволена посета за да се заштити и зачува оваа островска природна животна средина.

11 плажи што ќе ги привлечат сите што бараат мир и кристално чиста вода

11 плажи што ќе ги привлечат сите што бараат мир и кристално чиста вода

2. Поинт Рејес (Калифорнија)

Оваа плажа во Калифорнија е тешко достапна поради забраната за транспорт, па туристите мора да пешачат многу за да стигнат до нејзе. Наградата за трудот ќе биде целосна задлабоченост во природа, мир и спокојство.

11 плажи што ќе ги привлечат сите што бараат мир и кристално чиста вода

11 плажи што ќе ги привлечат сите што бараат мир и кристално чиста вода

3. Плажата Сендкат, Канада

Кратка прошета низ кедровата шума во Ванкувер ќе ве одведе до плажата Сендкат и прекрасниот песочен водопад.

11 плажи што ќе ги привлечат сите што бараат мир и кристално чиста вода

11 плажи што ќе ги привлечат сите што бараат мир и кристално чиста вода

4. Плажата Пинк Сендс, Бахами

Најверојатно е дека ќе сакате да се „исклучите“ од реалноста додека сте во извонредната атмосфера на плажата Пинк Сендс. Брановите од атлантскиот океан често исфрлаат наоколу парчиња од корали и фораминифери – микроскопски едноклеточни организми кои имаат жолтеникаво-црвени школки што ги објаснува розовите нијанси на плажата. Топлата, кристално чиста вода на оваа плажа е одлична за пливање.

11 плажи што ќе ги привлечат сите што бараат мир и кристално чиста вода

5. Кох Аданг, Тајланд

Островот е лоциран далеку од популарните одморалишта со плажи во Тајланд. Се истакнува со нејзината покриеност со планини, тропски шуми и мноштво зелени морски желки.

11 плажи што ќе ги привлечат сите што бараат мир и кристално чиста вода

11 плажи што ќе ги привлечат сите што бараат мир и кристално чиста вода

Продолжува на втората страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Психолог кој најдобро се изразува преку пишаниот збор. Нејзиниот личен лајтмотив гласи: „Остани своја и поинаква бидејќи само така ќе блеснеш во полн сјај!“

Поврзани содржини

Остави коментар