Новина за која се зборува многу: Електричен скутер кој се полни додека „трчате“ на него

Новина за која се зборува многу: Електричен скутер кој се полни додека „трчате“ на него

За разлика од електричните скутери на литиумска батерија што се полнат на класичен начин, ROLO оди чекор подалеку и нуди можност за полнење директно преку соларни панели инсталирани на предниот дел од возилото, додека „трчате“ на него.

Новина за која се зборува многу: Електричен скутер кој се полни додека „трчате“ на него

Ова возило на четири тркала има вградена подвижна лента за брзо одење, што придонесува за полнење на батериите и со тоа го поддржува неговото движење по улиците, но и вашата форма.

Дизајниран е од Алехандро Оталора од студиото „OneBot Design“ со седиште во Калифорнија, а неговата желба беше да создаде возило на иднината што ќе се грижи за околината.

ROLO засега е само идеја. Тој би бил наменет за изнајмување преку мобилна апликација, би имал вградена навигација за најбрзо пристигнување од точката А до точката Б и однапред би ја покажал цената на возењето во зависност од растојанието и состојбата на батеријата.

Прочитајте кои се најголемите митови за Инстаграм.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар