бременост | Кафе пауза

9 одлични идеи за подарок на трудница

Прославата за доаѓањето на новиот член можеме да ја започнеме уште за време на бременоста така што на идната мајка ќе ѝ подариме соодветен подарок.
Датум: 16 сеп 2021
, Автор:

Колку долго трае бременоста кај животните?

Просечната бременост кај луѓето е 40 недели, но животните може да ги носат своите бебиња во стомакот само неколку недели или подолго од една и пол година.

Комбинации што ќе сакате да ги носите, дури и ако не планирате бременост

Погледнете како овие девојки остануваат модерни и покрај сите промени што ги доживува женското тело во текот на тие девет месеци.

Интересни показатели што го откриваат полот на детето

Овие начини ќе ви помогнат да го откриете полот на детето. Сепак, почекајте докторот да го потврди полот пред да започнете да купувате сина или розова гардероба.

Дали знаете што прави бебето додека е во стомакот на мајката?

Дали некогаш сте се запрашале дали бебето ја сака храната што ја јадете, дали му се допаѓа кога му пеете или дали нешто му пречи?

Пет чекори до безболно породување

Породување без болки? Да, и тоа е можно! Важно е само добро да се подготвите.

13 актерки кои бремени снимале филмови

Снимањето филм е тежок процес, а кога актерките ги играат своите улоги и додека се бремени, тоа само му додава едно сосема ново ниво на предизвикот.

Што треба да направите за брзо да останете бремени?

Со месеци се обидувате да зачнете, но безуспешно?

Што кога мајката има страв дека второто дете нема да го сака подеднакво како и првото?

На оваа тема многу малку се зборува, но сепак овој страв постои кај поголемиот број мајки кои се трудни со своето второ дете.

Постпородилна депресија – сериозна состојба за која многу малку се зборува

Доаѓањето на бебе на свет, предизвикува ерупција од емоции.

Како влијаат сончевите зраци за време на бременоста на вашето дете?

Како детето ќе изгледа и ќе се однесува, во одредена мера се одредува според гените кои ги наследува од своите родители.

Искрено признание на еден маж: Зошто е потребно да ѝ изградите споменик на жената што ви родила дете?

Подарувањето живот како еден благороден начин да се продолжи сопствениот вид е восхитувачко од многу аспекти.